Výpadek v příjmech města Liberce na tento rok, který činil na konci září 73 milionů korun, napravili zastupitelé ve čtvrtek schválením celého balíku opatření. Vedle zhruba 26 milionů korun, o které bude navýšen kontokorentní úvěr města, zbylé chybějící peníze našla radnice ve stovkách drobných položek.

Podle náměstka primátorky pro ekonomiku Jiřího Šolce (Liberec občanům) nenastavilo bývalé povolební vedení města zejména daňové, ale i další příjmy realisticky. V rozpočtu je nadhodnotila. „Proto nyní předkládáme obsáhlý seznam úspor. Mnohdy jde přitom jen o tisícové částky,” podotkl Jiří Šolc.

Proti navrhovanému rozpočtovému opatření se ale při jednání zastupitelstva ozvala opoziční Změna pro Liberec. „Opatření jde dobrým směrem. Jenže až v průběhu týdne jsme se dozvěděli, kde bude město šetřit, třeba v kapacitách mateřských škol, v regeneraci dětských hřišť, na právních službách či v územním plánování. S tím nesouhlasíme. Proto pro návrh ruku nezvednu,” prohlásil Jaromír Baxa ze Změny, který jako ekonomický náměstek po komunálních volbách rozpočet na tento rok sestavoval.

Bývalý dlouholetý primátor Jiří Kittner (ODS) podotkl, že rozpočtová změna není ničím neobvyklým. Docházelo k ní také za jeho vlády. „Příjmy byly na tento rok odhadnuty, jak nejlépe to šlo. My jsme se vždycky snažili, aby něco zbylo, ale stejně jsme pak přidávali,” řekl.

Jiří Kittner zdůraznil, že každé rozpočtové opatření je vždy uměním možného. Na to se ozval jeho půlroční nástupce v primátorském křesle Jan Korytář (Změna). Nejprve upozornil na to, že šetřit třeba na právních službách by se městu nemuselo v budoucnu vyplatit. Potom se pustil do tématu revitalizace Soukenného náměstí, kterou vyhrál Syner. Město mělo podle něj jít s rozhodnutím ÚHOS do sporu. Antimonopolní úřad totiž nenašel v zakázce za 17 milionů žádné pochybení, čímž dal stavbě zelenou. „Město mohlo jít do sporu, pak by se nestavělo a ušetřilo by se,” prohlásil Jan Korytář.

Zrušit zakázku 
by přišlo draho

Náměstek primátorky Lukáš Martin (ČSSD) připomněl, že by radnici navrhovaný spor vyšel draho. „Museli bychom zaplatit sankci firmě Syner a ještě vrátit 3 miliony Foru, které na revitalizaci náměstí přispělo,” podotkl náměstek s tím, že město se snaží nyní se stavebníky dohodnout na rozfázování plateb, neboť sumu celou nyní v pokladně nemá.

Současně došlo ke snížení ceny stavby zhruba o více než dva miliony tím, že se radnice dohodla s firmou na tom, že se třeba vodní fontána a další prvky stavět na náměstí nebudou.

Proč dáváte tam, kde jsou v zisku?

„Děláte věci živelně, nekomunikujete s opozicí,” útočil na vedení města Jaromír Baxa poté, co předložil vlastní soubor úsporných opatření. „Proč město lije peníze do vlastní společnosti, která je v zisku?” narážel na příspěvek Technickým službám města Liberce. „Působí to na mne tak, jakoby se chystala privatizace technických služeb. A že právě proto musí být společnost v zisku,” dodal. Jiří Šolc opáčil, že město za své peníze využívá mnoha služeb této společnosti.

K ničemu nevedla ani debata zastupitelů o tom, zda by se nemohly vzít nějaké miliony dopravnímu podniku. Ten žádá pro příští rok o dotaci ve výši 230 milionů korun, město počítá ale s příspěvkem zhruba 210 milionů. Opoziční Změna přesto poukazovala na to, že v jiných srovnatelných městech veřejná doprava stojí mnohem méně peněz. „Každé město má jiné podmínky. V Liberci je kopcovitý terén a zima tady trvá půl roku. Nelze naše město srovnávat s jinými jen podle počtu obyvatel,” řekl náměstek Šolc.

Dotace dopravnímu podniku hájil i Jiří Kittner. „Například v Plzni žije v porovnání s Libercem 1,7krát tolik obyvatel. Radnice ale dává dopravnímu podniku dotace až 3krát vyšší než Liberec,” podotkl. Námitkám Změny pro Liberec se podivila také primátorka Martina Rosenbergová (ČSSD). „Mám mail, ve kterém sám pan Baxa chválí úspory, které teď ale kritizuje,” poznamenala. Rozpočtové opatření prošlo, schválilo je 24 zastupitelů, tedy většina.