„Za poslední rok jsme v parku obnovili plot, nainstalovali dvě lenošky a stojan na kola. Park se také dočkal nového trávníku. Novinkou je stylový mobiliář vytvořený ve spolupráci s libereckou dílnou Tvoříme z palet a za pomoci pracovníků Komunitních prací,“ vyzdvihl při otevření parku Pavel Dostalík z Parlamentu mladých.

Jenže aktuálně to vypadá, že má park namále. Zastupitelé na svém červnovém zasedání schválili návrh na několik úprav územního plánu. Podle jedné z nich by na místě VOČA parku měla vyrůst parkovací místa. Důvodem je plánovaná přestavba bývalé galerie na komunitní centrum, v němž najdou zázemí nejrůznější organizace, především středisko Kontakt pracující především se seniory.

„Stavební úřad nám k rekonstrukci nařídil vybudovat i parkovací místa,“ vysvětlil primátor Jaroslav Zámečník. Podle něj musí vzniknout 21 nových stání. „Pro část město našlo prostor v okolí paláce, umístit jich je potřeba ještě šest,“ popsal primátor. Jako jednu z možných lokalit město navrhuje právě VOČA park.

Novým primátorem Liberce je Jaroslav Zámečník ze Starostů pro Liberecký kraj.
Primátor Jaroslav Zámečník: Centrum Liberce bez aut? Umím si to představit

„Vyhodnotili jsme, že tam ta činnost neprobíhá, aspoň já jsem tam nikdy nikoho neviděl. Nemyslím si, že je tak moc využívaný, že by to znamenalo tragédii pro Liberec,“ řekl primátor.

Studenti za park budou bojovat

Záměr se ale nelíbí studentům, kteří za vznikem parku stáli. Například Kristýna Zámečníková (s primátorem Zámečníkem jde jen o shodu jmen - pozn. red.) mluví o naštvání z toho, že by několikaletá práce měla přijít vniveč.

„Kontaktovala jsem bývalé i nynější členy a společně se snažíme vzniklou situaci řešit. Už nyní apelujeme na vedení města, aby se od plánu odklonilo s ohledem na naši vynaloženou námahu. Chystáme letní setkání, které by mělo VOČU opět zviditelnit,“ nastínila. Studenti připravují na záchranu parku také podpisové archy.

Napouštění lesního koupaliště v Liberci
FOTO: Lesní koupaliště už se napouští, na koupání si ale lidé ještě počkají

Podle primátora ještě nic není definitivní a město si jen chystá pro možná parkovací místa podmínky, aby nebyl ohrožen proces rekonstrukce bývalé galerie. Už jen samotná změna územního plánu totiž může trvat až rok. „I na toto nepopulární opatření jsme připraveni, ale je to jen jedno z možných řešení. Dalším je třeba to, že zrušíme rezidentní stání v ulici U Tiskárny, což ale vyvolá nevoli místních, kteří tam bydlí,“ zmínil primátor.

Park VOČA se nachází jen několik minut chůze od Benešova náměstí a je otevřen denně od 9 do 18 hodin. Využívat jej může kdokoli.

Přemístění parku

„Když se řekne, že se z parku udělá parkoviště, tak to nezní hezky. V případě, že by ale došlo k oživení volnočasových aktivit, můžeme ten prostor přemístit do krásného zrekonstruovaného parku u Liebiegova paláce. Myslím, že by to bylo i lepší místo než přímo u silnice,“ navrhl primátor Zámečník.

Zda by na takové řešení studenti přistoupili, zatím jasné není. „S tímto záměrem nás nikdo nekontaktoval. Až budeme mít tuto informaci ověřenou, tak budeme reagovat,“ dodala Zámečníková.

RunTour 2018 v Liberci.
Běžci opět zaplaví Liberec. Koná se další ročník RunTour