Jako průkopníci se můžou v současné době cítit strážníci liberecké městské policie. Jako první v zemi se totiž učí znakový jazyk, který jim má propříště usnadnit komunikaci s neslyšícími lidmi.

Od členů rodiny ke složenkám

Do kurzu, který pro strážníky v Liberci zdarma pořádá obecně prospěšná společnost Tichý svět, je zapojeno 13 strážníků. Znakový jazyk je učí mladý lektor, který je sám neslyšící. I proto je s ním a strážníky v místnosti ještě překladatelka ze znakového jazyka Vladimíra Moravcová, která popisuje průběh prvních tří lekcí. „Úplně ze začátku jsme probírali základní věci. Aby strážníci uměli pojmenovat členy rodiny, pak přišla na řadu slovesa mít, chtít a další. Potom zjistili, jaké jsou znaky třeba pro dopravní značky, pokutu, složenku, nabourané auto nebo dopravní prostředky. Teď se chystáme na slova typu přepadení, znásilnění," říká.

Slovo matka kopíruje úsměv

Ona sama se snaží „studentům" učení co nejvíce usnadnit a přidat drobnosti, které slouží k lepšímu zapamatování. „Tak je to třeba u slova matka. To se ukáže tak, že se na ruce zdvihne ukazováček a pohybuje se s ním od levého koutku pusy k pravému. Vlastně kopíruje ústa při úsměvu. Lidi si pak spojí maminku s úsměvem a lépe si slovo pamatují," prozrazuje Moravcová.

První dojmy? Zarazí ticho

Pro strážníky je učení znakového jazyka něčím úplně novým. Už samotná hodina se totiž ničemu nepodobá. „Člověk má na školeních tendenci ze začátku vtipkovat. Tady to ale vlastně nešlo, protože učitel poznámky neslyšel a bylo to vůči němu nesolidní. A pak bylo také zvláštní, v jak naprostém tichu ta výuka probíhá," říká jedna z účastnic, tisková mluvčí městské policie Daniela Bušková.

Větší je podle ní také soustředění. „Tím, že posloucháme očima musíme bedlivě střežit každý pohyb. Pro člověka, který je zvyklý používat jako doplňkový smysl sluch, je to náročné," podotkla.

Kromě znaků se policisté učí také prstovou abecedu, kterou dostali hned první hodinu na speciálních kartičkách. Aby když nebudou umět znak, mohli v případě potřeby slovo vyhláskovat.

Nápad vnukla osobní zkušenost

S nápadem uspořádat pro strážníky kurzy znakového jazyka přišla manažerka liberecké pobočky Tichý svět Lydie Charouzová. „Jsem zdravotní sestra a sama jsem se setkala na příjmu záchranné služby s neslyšícími rodiči i dítětem. Ta komunikace s nimi tenkrát byla velmi těžká, nebo spíše téměř žádná. Když jsem pak začala pracovat pro Tichý svět, řekla jsem si, že podobný kurz by byl určitě přínosem," vysvětlila.

Vedle městské policie, která kurzem prochází teď v říjnu, jím v listopadu projdou v Liberci i zdravotníci.

Pro strážníky jsou zkušenosti cenné

Strážníci by se měli po absolvování kurzu zvládnout v základech se sluchově postiženými domluvit. Říci si o občanský průkaz, při přestupku jim vysvětlit, že bude věc řešena blokovou pokutou nebo složenkou. A také pochopit, co se snaží neslyšící říct. Jestli se ztratil, jestli ho někdo napadl nebo co se vlastně tomu danému člověku stalo. „Důležité je také to, že už budou mít jak zjistit, že jde o člověka neslyšícího. Stává se, že někdy nelze poznat, jestli je člověk v šoku nebo neslyší. V takovém případě se zkusí strážník nově zeptat i pomocí znaků a poškozený třeba zareaguje," podotkla Bušková.

Podle ní nejsou sice případy, ve kterých přijdou strážníci s neslyšícími lidmi do styku, časté, přesto jde o znalost potřebnou. Až doposud totiž mohli s městskou policií komunikovat jen přes SMS na speciálním telefonním čísle.

V případě, že se kurz v Liberci osvědčí, nabídne ho Tichý svět i strážníkům jinde po republice.