Na policejní pult centrální ochrany byl napojen například majitel liberecké stavební společnosti Syner Jiří Urban, majitel autoservisu Arnošt Koutek nebo bývalý ředitel nemocnice Jaroslav Krutský, firmy Geoprint nebo Kalendář Liberecka. Na tuto skutečnost upozornil vedení města anonym. Na pokyn primátora Jana Korytáře (Změna pro Liberec) nyní městská policie smlouvy vypověděla.

„Na domech měli namontována bezpečnostní čidla. Je nepřípustné, aby strážníci bezplatně hlídali soukromý majetek vybrané skupiny firem a osob, z nichž část je blízká jedné politické straně,“ řekl Korytář. Smlouvy o napojení devíti osob a firem na pult centrální ochrany městské policie uzavřel předchozí ředitel policie Čestmír Hřebík v letech 2000 až 2007. Napojení soukromníků podle náměstka Jiřího Šolce (Liberec občanům) vyšlo najevo během zavádění standardů ISO, jímž v současné době policie prochází.

Bývalý ředitel strážníků podle primátora smlouvy určitě neuzavřel bez vědomí vedení města, kterému tehdy vládla ODS. Právě občanští demokraté jsou podle něj s některými firmami a podnikateli spojeni. Bývalý liberecký primátor Jiří Kittner (ODS) však popírá, že by se v napojení soukromých subjektů jakkoli angažoval. „Věděl jsem, že jsou na centrální pult napojeny naše objekty, ale o napojení soukromých firem a osob jsem nevěděl. Nikdy jsem to neřešil, ale ani nepovoloval,“ podotkl Jiří Kittner.

Městská policie zajišťuje ostrahu mateřských a základních škol a dalších městských budov. „Na pult centrální ochrany je napojeno kolem 160 objektů, těch devět navíc tak nehrálo v zátěži pro policii žádnou významnou roli,“ uvedl ředitel městské policie Ladislav Krajčík.

Městská policie musí podle něj reagovat na každou žádost o pomoc, ať už ji dostane z mobilního telefonu, internetu nebo prostřednictvím centrálního pultu. Podle Krajčíka objekty neobjížděla, tak jak to dělají bezpečnostní agentury. „Vyjížděli jsme jen v případě poplachu, ale nepamatuji si, že bychom tam v posledních letech museli zasahovat,“ dodal ředitel.

(s využitím ČTK)