„Oddělený provoz menšího bazénu je realizovatelný s tím, že z boku budovy bude zřízen dočasný vchod a z dětské sauny se udělají dočasně po dobu rekonstrukce šatny. Po opravě se vše vrátí do původního stavu,“ informovala mluvčí města Jana Kodymová.

Z celkového uzavření areálu měly obavy zejména plavecké oddíly, odstávku označovaly za likvidační. V Liberci se totiž nacházejí už jen tři malé školní bazény, vytížený je i bazén v sousedním Jablonci. Liberecké sportovní plavání by tak muselo zažít útlum.

Podle nejnovějších plánů se ale areál plaveckého bazénu kompletně uzavře jen na zhruba tři měsíce. „Kvůli stavbě příčky a přeložkám sítí bude pětadvacetimetrový bazén odstaven hned v úvodu rekonstrukce,“ přiblížil primátorův náměstek Jiří Němeček. Pak jej budou moci sportovci i školy pro výuku plavání dál využívat.

V bazénu trénuje nejen několik plaveckých oddílů, ale také potápěči či vodní záchranná služba, využívají ho také studenti pedagogické fakulty. Celkem jde zhruba o 775 plavců.

„Na přechodnou dobu je to dostačující. To, že dojde k nějakému omezení kapacity, je nám všem jasné. Budeme muset najít způsob, jak se tam co nejlépe vejít a jakým způsobem roztřídit naše děti, aby se dostalo pokud možno na všechny,“ řekl předseda tělovýchovné jednoty Slavia Petr Kořínek.

Jde o stovky milionů

Původní odhady mluvily o nákladech na rekonstrukci ve výši až 600 milionů korun, vyřešit je potřeba především dožívající technologie. Nové vedení města ale nechalo plánovanou rekonstrukci prověřit projektovou kanceláří. „Novinkou je, že suterén technologie se nebude takzvaně rekonstruovat, ale jen opravovat výměnou. Projektanti zatím odhadují náklady upraveného řešení na 400 milionů korun,“ dodala mluvčí Kodymová. Část technologií totiž podle projektantů není až tak zastaralá.

V souvislosti s odstávkou bazénu se také hovořilo o tom, že by plavci mohli využívat bazén na základní škole Švermova. Ten je ale už řadu let mimo provoz a město by ho muselo opravit. „Kdybychom ho teď začali opravovat, vůbec by nám to nepomohlo,“ vysvětlil náměstek Němeček. Zpracovat projektovou dokumentaci, vyhlásit výběrová řízení a bazén opravit by se totiž podle něj do rekonstrukce velkého bazénu nestihlo. „Navíc by to velmi zatížilo rozpočet,“ dodal.

Bazén na „Švermovce“ tak zůstane zavřený i nadále. „Od začátku jsme říkali, že nám je jedno, jaký bazén tu bude fungovat, pokud bude mít alespoň pětadvacet metrů. Je důležité, že Liberec během rekonstrukce nezůstane bez bazénu kompletně,“ uzavřel předseda TJ Slavia Petr Kořínek.