Ti do Prahy přijeli několika autobusy a společně s dalšími protestujícími způsobili pomocí živého řetezu a balíků slámy dopravní kolaps. „Díky blokádě se nám podařilo zastavit od 12.45 do 13.15 veškerý provoz. Hlavní příjezdová cesta do Prahy přes magistrálu kolem muzea byla absolutně neprůjezdná. Celá akce se díky dobrému přístupu policie obešla bez incidentů,“ řekl Deníku Milan Šubrt.

Původně přitom chtěla krajská Asociace samostatných odborů uspořádat svou vlastní blokádu přímo v ulicích Liberce. Nakonec se však odboráři rozhodli podpořit podobnou protestní akci v Praze.

„Šlo nám především o pozornost celostatních sdělovacích prostředků. Vzhledem k tomu, že se ale budou protestní akce v blízké budoucnosti zřejmě opakovat, uvažujeme o tom, že další blokádu uspořádáme už v Liberci,“ přiznal Milan Šubrt.

Města pod Ještědem se hodinová generální stávka, kterou zorganizovala Českomoravská komora odborových svazů, příliš nedotla. Například řidiči autobusů městské hromadné dopravy a zdravotníci totiž stávku podpořili pouze pasivním způsobem.

V autobusech tak byly vyvěšeny letáky informující o důvodech stávky. Jak již dříve uvedli pro Deník odboráři dopravního podniku, v současné situaci, kdy je doprava v centru města značně omezena uzavírkami, by nebylo hodinové přerušení provozu vhodné.

Zdravotníci z Krajské nemocnice Liberec zase mohli podepsat prohlášení podporující důvody stávky. Žádné plánované operace ani diagnostické výkony však nechtěla liberecká nemocnice odkládat.

Podle člena dozorčí rady Dušana Mormana totiž Krajská nemocnice v Liberci neshledala všechny důvody ke stávce za jednoznačné. „Je pravda, že část těch zákonů není dobře napsána a je potřeba o nich diskutovat. V žádném případě si ale nemyslíme, že by reforma zdravotnictví nebyla potřeba. To by bylo úplně špatně,“ uvedl minulý týden člen dozorčí rady.

Stávku tak nejvíce pocítili cestující ČSAD Liberec a Českých drah. Jak řekl Deníku vedoucí divize osobní dopravy ČŠAD Liberec Roman Martinec, někteří řidiči podpořili stávku tím, že vyjeli ze svých stanovišť s třicetiminutovým zpožděním. Doprava na linkách ale zastavena nebyla.

Stávka strojvedoucích se naopak již cestujících z Liberce dotkla. Do 14.15 totiž nejeli některé spoje směrem na Hrádek nad Nisou, Novou Paku, Tanvald či Harrachov.