„Chceme, aby do představenstva teplárny a dozorčí rady byli jmenováni zástupci odběratelů, kteří skutečně budou hájit jejich zájmy, a tak zabrání dalšímu neodůvodněnému zdražování,“ řekl Deníku jeden z členů sdružení Alexandr Kendik.

Sdružení zároveň vyzvalo město, aby odvolalo své zástupce z vedení liberecké teplárny. Dva ze šestičlenného představenstva teplárny a jednoho z dozorčí rady.

„Město neplní svou kontrolní funkci v představenstvu a v dozorčí radě teplárny, kterou ze 30 procent vlastní. Jednoznačně a otevřeně se staví proti odběratelům a svým občanům,“ uvedl předseda Bytového družstva Vackova a další z členů sdružení Pavel Hruška.

Podle primátora města Jiřího Kittnera jsou však požadavky družstva nerealizovatelné. „Pochybuji, že by majoritní vlastník teplárny pro něco takového hlasoval. Mediálně to zní krásně, ale realita je jiná,“ poznamenal primátor.

Poměrně jednoznačně se k celé záležitosti postavila také liberecká teplárna. Jak řekl Deníku tiskový mluvčí teplárny Jan Piskáček, je nutné si uvědomit, že teplárna je i přes svůj institut veřejné služby v první řadě především akciovou společností.

„Statutární město Liberec navrhuje dle svého nejlepšího uvážení dva vhodné kandidáty do funkce člena představenstva, přičemž tento počet odpovídá jeho akcionářskému podílu ve společnosti. Volbu členů statutárních orgánů provádí valná hromada společnosti, kde je vždy potřeba shody obou akcionářů. Každý z členů představenstva společnosti musí splňovat podmínky dle obchodního zákoníku a jednat vždy v zájmu společnosti. Za svá rozhodnutí je plně zodpovědný, ručí společnosti veškerým svým majetkem a je vázán mlčenlivostí,“ dodal Jan Piskáček.