Na projekt teď získali 300 tisíc korun z grantu ČSOB a Nadace VIA. „Lokalita u zámku je zanedbaná, zarostlá a jsou na ní černé skládky. Přitom jde o chráněné mokřady. My je chceme proměnit, vrátit jim původní podobu a ještě umožnit lidem, aby tam trávili čas,” popsala situaci Lenka Opočenská z o.s. Čmelák.

Peníze z Nadace VIA použije sdružení zejména k propagaci záměru. „Oslovíme místní obyvatele, aby si sami řekli, jak chtějí, aby místo vypadalo. Našim plánem je, aby si lidé místo zamilovali,” podotkla Opočenská.

Na jaře začnou členové sdružení s přeměnou místa. V plánu mají vyhloubení tůní, likvidaci invazních rostlin a vysévání původních. Zlepšením prostředí také pomohou různým druhům chráněných ptáků, obojživelníků a plazů, kteří tam žijí. „Granty vyhlašujeme několik let, tyto velké granty třetím rokem. Zaměřené jsou na obnovu kulturní krajiny a péči o životní prostředí,” uvedla Pavlína Honsová z nadace VIA.

Kromě Čmeláka, který uspěl až napotřetí, v Libereckém kraji putovaly další peníze na Alej dětí v Nové Vsi u Jablonce. Podmínkou je, aby byli do projektu zapojeni místní lidé.