Tajemné Pandžšírské údolí v Afghánistánu, snad jediné území, které nikdy nedobyli ani Sověti, ani Taliban, se stalo dějištěm zajímavého průzkumu. Prohledávali jej členové Jednotky chemické a biologické ochrany z Liberce, kteří v islámské zemi působí.

Deník získal svědectví vojenského kaplana 31. brigády radiační chemické a biologické ochrany Davida Tomčíka. Ten popsal, že čeští vojáci v oblasti objevili obrovské množství vysloužilé vojenské techniky.

„V oblasti se nacházejí zbytky sovětských raketových systémů a hlavic FROG-7 a také nákladních automobilů MAZ 135 používaných na jejich přepravu a odpalování,“ prozradil Tomčík.

Toto pohřebiště starých tanků, rezavých transportérů, vraků nákladních aut a letecké techniky vydalo ale ještě jedno velké překvapení.

„Tím se stalo setkání s obávanou zbraní z doby studené války, rozšířenou v celé řadě zemí bývalého východního bloku, pověstnou balistickou střelou SCUD-B,“ potvrdil kaplan.

Rakety SCUD byly vyvinuty v SSSR během studené války a se svým dosahem 280 kilometrů byly ohromným zastrašovacím prostředkem. Životnost raket je 20 let, a proto představovaly stále ještě značné nebezpečí. Po provedení odborných měření a odběrů vzorků, které měly v případě raketových hlavic prokázat jaký typ náplně obsahují a současně vyvrátit možnost úniků nebezpečných látek nebo radioaktivního záření, bylo konstatováno, že uvedená oblast žádné nebezpečí nepředstavuje.

Hřbitov vojenské techniky je jen působivým pomníkem sovětské okupace Afghánistánu a nepředstavuje reálné ohrožení.
Čtrnáct libereckých chemiků provádí v Afghánistánu komplexní chemický průzkum a spolupracují při výcviku nových chemických specialistů Afghánské národní armády. To, že čeští chemici mají velmi dobrou pověst, potvrzuje i Jana Růžičková, mluvčí Generálního štábu Armády České republiky.

„Od loňského roku obsadili na žádost koaličních partnerů dvě pozice v nově zřízeném středisku pro sběr a vyhodnocování informací, které se týkají chemické, radiační a biologické situace po celém území Afghánistánu. Jejich výstupy slouží na podporu rozhodovacích procesů velitelů, ale také pro varování a ochranu civilního obyvatelstva, například v případě nějaké průmyslové havárie či úniku toxických látek,“ sdělila Deníku.