Liberecká 31. brigáda radiační, chemické a biologické ochrany se tak bude starat mimo jiné o bezpečí amerického prezidenta Baracka Obamy.

Konkrétní informace o tom, co budou mít liberečtí vojáci přesně na starosti, však zatím podléhají přísnému utajení. „Jediné, co k tomu mohu říci, je to, že se příslušníci naší brigády budou podílet na zajištění bezpečnosti amerického prezidenta v době jeho přítomnosti v České republice. Bližší informace bohužel nemohu poskytnout,“ řekla Deníku tisková mluvčí 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany Vlastimila Cyprisová.

Prezident Obama bude v Praze se svojí manželkou a doprovodech ve dnech 4. a 5. dubna. Na průběh summitu bude dohlížet podle plánu zhruba dva a půl tisíce policistů. Liberečtí chemici by měli v Praze plnit podobnou roli jako při nedávném světovém šampionátu v klasickém lyžování v Liberci, kdy měli v pohotovosti například speciální tým, který monitoroval případnou přítomnost otravných látek v ovzduší. Pražský summit však bude co do intenzity bezpečnostních opatření ještě mnohem větší akcí.

Chemická jednotka už má s podobnými akcemi značné zkušenosti. „V roce 2004 jsme se například podíleli na zabezpečení olympiády v Řecku a zúčastnili jsme dalších významných světových událostí jako byl summit NATO v Istanbulu a v Rize či summit EU a Latinské Ameriky v loňském roce v Limě,“ vyjmenoval velitel liberecké brigády Miroslav Knopp. Liberecká 31. brigáda se podílela také na zabezpečení zasedání Mezinárodního měnového fondu v Praze v roce 2000.