V nabídce ho má realitní kancelář z Karlových Varů za šest milionů eur. Na webových stránkách společnosti je prezentován v ruském jazyce. „Nabízíme ho už dlouhé roky, měli jsme na něj i dost movitých zájemců, ale zatím nic, každý nakonec z koupě vycouval," řekla realitní makléřka Zuzana Burianová. Dodala, že většina zájemců byla ze zahraničí.

Radní na exkurzi

V současné době zámek vlastní Holanďané. Ti ho koupili v roce 2006 po zkrachovalém Skloexportu. „Stávající vlastník není z těch, který by investoval do rekonstrukce zámku. Už tehdy ho koupil s tím, že ho chce prodat," uvedl pro Deník ekonomický náměstek libereckého magistrátu Jiří Šolc (LO). Právě on měl to štěstí, že se díky pozvání od majitele do historicky cenného, ale zchátralého objektu v posledních dnech podíval ještě spolu s primátorkou a náměstkem pro školství. „Každý, kdo projíždí středem města, jede kolem Libereckého zámku. Moc mne mrzí, že je budova prázdná, mnoho let zavřená a nevyužívaná. Jsem ráda, že jsme si mohli celý rozlehlý objekt prohlédnout," uvedla primátorka Liberce Martina Rosenbergová (ČSSD). Dodala, že město bude přemýšlet nad tím, zda by se jeho některé části nedaly třeba pronajmout. Její náměstek Jiří Šolc tvrdí, že jakékoliv využití bude lepší než využití žádné.

Pozvánka

Pro veřejnost bude Liberecký zámek přístupný ve státní svátek 28. října 2013. Radnice zajistí také kvalifikovaného průvodce historií.