„S nimi jsme společně připravili projekty na výsadbu. Většina sazenic javorů, buk, dubů, lip, jilmů, jasanů, ale i ovocných stromů a keřů bude směřovat do intravilánu obcí. Nejčastějšími místy výsadeb jsou školní zahrady nebo městské parky. Vzniknou ale i stromořadí podél cest nebo podél hřišť. Společně jsme našli místo pro asi 250 dřevin,“ informovala ředitelka organizace Jana Bujoková.

Nové stromy a keře budou děti sázet letos na podzim, spolek sazenice zajistí a dětem doveze v den výsadby. Se samotným sázením dětem pomohou nejčastěji rodiče, ale také místní hasiči nebo pracovníci technických služeb. Na nové stromy se tak mohou těšit města Liberec, Turnov, Jablonec nad Nisou, Česká Lípa, Jablonné v Podještědí, Nový Bor nebo Lomnice nad Popelkou, ale i menší obce, jako Bílý Kostel nad Nisou, Český Dub nebo Habartice.

Čajový servis od Karoliny Světlé.
Čajový servis od Světlé ležel u popelnice, putoval do Podještědského muzea

„Projekt je zaměřen na naše původní druhy stromů a keřů. Při jeho plánování jsme vycházeli z našich vlastních dlouholetých zkušeností. Navazujeme především na projekt Šance pro jilmy, který v minulosti oslovil školy v celém kraji. Ve spolupráci s minimálně stovkou z nich jsme vysadili do krajiny Libereckého kraje 5000 vzácných jilmů,“ upřesnil předseda organizace Jan Korytář.

Samotný projekt vedle výsadby cílí na propojení dětí s jejich krajinou v místě bydliště. Jde o ekologickou výchovu realizovanou přímo v terénu, s aktivním zapojením dětí. „Chceme v nich podpořit pocit, že samy mohou něco pozitivně ovlivnit, prosadit,“ dodala Bujoková.