Na můstcích se nezávodilo od roku 2013, teprve letos v létě se jim podařilo obnovit certifikaci. Ani ta ovšem nezajišťuje možnost pořádání světových pohárů. „Můžeme tu pořádat závody nižších kategorií. Dám příměr k fotbalovému hřišti, to může splňovat nějaké normy, pokud tam ale chcete hrát Ligu mistrů, musíte splnit něco navíc,“ vysvětil funkcionář lyžařské federace Ivo Gréger.

Něčím navíc je v tomto případě vybudování sítí proti větru a ledové nájezdové stopy. „V současné době máme stopu keramickou,“ popsala zastupitelka a šéfka sportovního výboru Renáta Balašová (ANO). Právě ta žádost do dotačního programu ministerstva školství připravila.

Pro podporu přesvědčila krajské radní, kteří přislíbili příspěvek ve výši 7,5 milionu korun. Stejnou částku mělo dodat město. Liberečtí radní to ale minulý týden v podstatě jednomyslně zamítli. „Vzhledem k jiným úkolům města musíme investici odložit,“ vysvětlil tehdy primátor Jaroslav Zámečník (Starostové).

Jenže včera to vypadalo, jako by na židlích seděli úplně jiní lidé. Primátor, který pro podporu nově horoval, svůj obrat vysvětlil tím, že vedení kraje původně schválilo příspěvek 5 milionů, teprve pak jej navýšilo na 7,5 milionu. O tom, že je připraveno tolik peněz dát, ovšem mluvilo od samotného začátku. „Dále je pro mě důležité, že se sešlo TMR a svaz lyžařů a přihlásili se k pořádání závodů,“ dodal.

Ač návrh iniciovala koaliční zastupitelka z hnutí ANO, obrat koaličních partnerů popudil náměstka Jiřího Němečka (ANO). „Rada města návrh jednoznačně smetla. Nicméně uplynulo pár dní a zjišťuji, že někteří z vás mají chuť pro něj zvednout ruku, ačkoli se nic nezměnilo. Byl bych rád, kdyby tu můstky fungovaly. Ale jestli to dnes podpoříme, zesměšníme se před celou republikou,“ uvedl ve svém ostrém vystoupení.

Pro vyčlenění peněz po dvouhodinové diskusi zvedlo ruku 24 z 37 přítomných zastupitelů, náměstek Němeček v reakci na to rezignoval na svoji funkci.

Peníze na můstky kromě něj nepodpořila koaliční ODS ani opozice. „Můstky jsou pro Liberec nadstandard, který si nemůžeme dovolit,“ uvedl zastupitel Josef Šedlbauer (Změna). Ideálním řešením by podle něj bylo převedení můstků na Svaz lyžařů, případně Libereckému kraji. „A to klidně za korunu,“ dodal s tím, že můstky mají především nadregionální význam.

Podle generálního sekretáře lyžařského svazu Jakuba Čeřovského je to jedna z variant k jednání, nedává ji ale příliš šanci. „Podpora ze strany státu není taková, abychom si dokázali poradit s přijetím a následnou údržbou tak velkého majetku,“ řekl Deníku.

Na převzetí se netváří ani hejtmanův náměstek Petr Tulpa (Starostové). „Jsme připravení areál podporovat, ale převzít ho určitě není vhodné, zdravotnictví a sociální věci jsou pro nás daleko důležitější,“ prohlásil.