„Myslím si, že je to nejkrásnější a nejvzácnější památka na území města vůbec. Málo lidí to ví, ale podstatnou část sloupu stvořil přímo sám Matyáš Bernard Braun,“ řekl náměstek primátora pro kulturu Ivan Langr. Podle restaurátora Radomila Šolce si největší zásahy vyžádala pískovcová architektura sloupu. „Všechna nároží byla zničena, takže bylo potřeba to očistit, chemicky zpevnit a doplnit umělým kamenem,“ vysvětlil Šolc.

Úprav se však dočkaly i samotné sochy. Panna Maria a svatý Jan Nepomucký dostali novou svatozář, sochu svatého Šebestiána bylo dokonce zapotřebí kvůli restaurování sejmout, jelikož měla v nohách praskliny. Zatraktivnění území by kromě oprav sloupu měla pomoci i další plánovaná rekonstrukce. „Máme před sebou ještě dost práce. Bude tady muset vyrůst cestní síť a samozřejmě také nějaký mobiliář,“ informoval Langr.

Problémem však zůstává dostupnost památky. Zahradu, která je momentálně zavřená, ale plánuje město s církví otevřít pro veřejnost přibližně na jaře. „Zahrada byla zavřená, protože jen za posledních šest let je tady už čtvrtá křížová cesta. Lidé se sem dobývali i přes plot a hodně toho poničili,“ přiblížil liberecký arciděkan Radek Jurnečka.

Podle něj by proti vandalismu mohlo pomoci právě plánované zpřístupnění zahrady, které s sebou přinese i lepší bezpečností zajištění v podobě kamerového systému. Sloup se už v létě připojil do turistické cesty Via Sacra, která propojuje církevní památky v severních Čechách, Horní Lužici a Dolním Slezsku.

Oprava město vyšla přibližně na 700 tisíc korun. „Dotační peníze jsme sháněli od roku 2015, kdy jsme morový sloup zasadili do projektu Via Sacra,“ popsal Langr. Po dvou letech čekání se však město rozhodlo jednat i bez dotací a zařadit restauraci sloupu do vlastního rozpočtu.

Památka původně stála na Sokolovském náměstí a podle dřívějších plánů se tam měla i vrátit. Nakonec ale zvítězila varianta za kostelem Nalezení svatého Kříže. „Po široké debatě se všichni experti jasně vyjádřili, že by měl zůstat tady. Tomu rozhodnutí odpovídá i fakt, že sloup je už skoro stejně dlouho tady, jako byl na původním místě,“ uzavřel Langr.