Na cestu se vydal před necelými třemi měsíci - 14. února a nyní je v Egyptě, kde se brzy bude plavit dva dny na lodi. Má tedy za sebou Evropu (Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, Řecko) a Blízký Východ (Turecko, Sýrie, Libanon, Jordánsko, Izrael a Palestina, Egypt).

Ve své skromné výbavě má sice notebook, ale ten mu zkolaboval. Takže nyní pracuje na odstranění závady, na což si dává měsíc, ale pokud se mu nezdaří jej opravit, bude si muset pořídit nový. „Nechávám si čas do konce května. Nechci to uspěchat, přeci to je jen dávka peněz,“ tvrdí Matěj z Egypta, kde jsou internetové kavárny.

Můžete se našim čtenářům představit?
Naposledy jsem pracoval ve firmě, která se zabývá recyklací. Dostudoval jsem zdárně střední školu, i když s odřenýma ušima. Do budoucna přemýšlím o univerzitě.

Před vámi je více jak rok cestování, takže asi práce žádná…
Práci momentálně nemám. Mám s sebou svou kytaru a nyní i odvahu. Když vyrazíte, myslíte, že jste jeden z mála. Po pár dnech zjistíte, že je to omyl. A jak já říkám, cestovatelé jsou speciální národ. Začínáte získávat inspiraci, jak si vydělávat na cestách. Jak cestovat co nejlevněji.

Jak ve vás uzrála myšlenka, že se vydáte kolem světa?
Těžká odpověď. První, na co si vzpomenu: Když jsem propadl na gymnáziu, ředitelka se mě zeptala, co bych v životě chtěl. Asi u mne postrádala motivaci. Moje odpověď tehdy byla: Jednou bych chtěl objet svět. Kde se to ve mně vzalo, nevím. Vážně jsem se tím začal zabývat koncem roku 2008.

Cestoval jste do té doby někde, máte nějaké zkušenosti?
Na dovolené s rodiči… A jednou jsem uskutečnil autostop ze Španělska. Takže odpověď zní ne! Důvodem byly škola, fotbal a kapela. Ale mám kolem sebe lidi, kteří už toho viděli spoustu. Poslouchal jsem a snažil se učit.

Máte přítelkyni? Jestli ano, co ona na to?
Můj vztah se kvůli mému rozhodnutí tak nějak rozpadl. Oba nevíme, co s tím, hledáme se, protože jsme se měli rádi. Touha cestovat byla ale hrozně silná a já jsem ten, co si plní sny…

Jak jste se na cestu připravoval psychicky?
Myslím, že nějaké impulsy, že se něco stane, byly delší dobu. S fotbalem, kde jsem hrál, to šlo pořád o soutěž níž. V kapele jsem skončil. Jen jsem sbíral informace a šetřil. Žádné speciální přípravy. Týden před odjezdem jsem nakoupil věci, o zbytek se postarala rodina, která má samozřejmě strach, tak se mě snažila připravit…

Měl jste nějaké plány, trasy?
Bez zkušeností a beze všeho jsem měl jakýsi plán, ale plány jsou u mě vždy mimo mísu, takže plány nemám. Někdy se mi do ruky dostane průvodce, hodně dám na místní lidi a na baťůžkáře, co potkám. Mám svoje sny, ale ty si zatím chci nechat pro sebe.

Jak jste ten plán postavil - že chcete něco vidět nebo se toulat?
Od plánování jsem upustil po čtrnácti dnech a nechal to Bohovi… Cílem cesty je poznání sama sebe a cesta samotná. Rád bych inspiroval pár lidí, aby následovali kroky lidí přede mnou a vlastně i po mně a přidali se k našemu speciálnímu národu - baťůžkářů.

Přemisťujete se jak se dá - pěšky stopem nebo nějakou místní dopravou?
V Evropě to bylo hodně stopem. Nyní místní dopravou, ale moc jisté to není. Dám hodně na své pocity. Pokud cítím, že jsem okej, jdu na stop.

Máte sebou mapy, nebo to řešíte přes nějaký internet v dané zemi, kde vůbec jste? Kudy se směrujete?
Hodně lidí používá průvodce. Většinou se s někým podělím. Jinak se dá všechno zjistit od místních nebo baťůžkářů. S sebou jsem si vzal jen průvodce Turecka, Srí Lanky a Indie. Po hlubším pročtení jsem zjistil, že jsou asi pro milionáře, takže jsou mi k ničemu. Internet mám tak trochu za zlo. Je tam všechno a dělá to všechno snadné. Snažím se ho používat pro kontakt s rodinou a přáteli. Občas tam, ale zabrousím…

Máte vůbec nějaké finance?
Nějaké peníze sebou mám, ale nechci se spoléhat jen na ně. Proto se snažím pokoukávat po nějaké „práci“ a hlavně sebou mám svoji kytaru, na kterou jsem během prvních týdnů začal hodně spoléhat.

Nyní jste v Egyptě.
Po zemi jsem se dostal až do Egypta. Hrál jsem si s myšlenkou, že projedu Afriku. Ale na to se ještě necítím, možná až na konec.

Máte s sebou kromě nefunkčního notebooku mobil?
Mobil sebou mám. Používám českého operátora, ale jen v nutném případě. A těch je čím dál tím míň.