Za deset let od vstupu Česka do Evropské unie získal Liberecký kraj na evropských dotacích miliardy korun. Peníze směřovaly 
do oprav komunikací, modernizace čistíren odpadních vod a kanalizací. Díky evropským dotacím se v kraji zateplily desítky budov, města jako Hrádek nad Nisou, Semily nebo Frýdlant revitalizovala svá historická centra. V kraji vzniklo několik výzkumných center, ale také nová sportoviště, centra zábavy či rekreace.

Lázně, silnice 
i výzkum

„K nejviditelnějším projektům patří teď rekonstrukce městských lázní v Liberci, ale také celá řada silničních staveb v kraji by se bez evropských dotací nikdy nerealizovala," řekl liberecký hejtman Martin Půta (STAN).

Evropskými dotacemi podle něj kraj, ale i města a obce dohánějí své běžné rozpočtové příjmy. „Často se hovoří o projektech neúspěšných nebo kontroverzních, je ale řada takových, které naopak úspěšné byly, ať už to byly revitalizace center měst, zateplování škol či domovů důchodců nebo třeba vybavování nemocnic moderními přístroji," dodal Půta.

Jen liberecký krajský úřad realizoval od vstupu do EU díky dotacím projekty za více než tři miliardy korun. Stamiliony šly podle Půty do oprav krajských silnic nižších tříd. Kraj ale mimo jiné získal také 58 milionů korun na moderní vybavení svých škol a na podporu technického vzdělávání, přes 200 milionů na sociální služby. S evropskou dotací se stavěl heliport v liberecké nemocnici, EU zaplatí i modernizaci operačního centra krajské záchranné služby. Nyní se jedná i o dotacích z evropských fondů pro přestavbu Krajské nemocnice v Liberci.

close V Liberci se otevřel obří zábavní vědecký park iQLandia. zoom_in

Technická univerzita v Liberci mohla díky evropským dotacím realizovat dva největší projekty ve své šedesátileté historii dohromady za více než miliardu korun.
V roce 2012 bylo dokončeno výzkumné a vývojové centrum pro nanomateriály a pokročilé technologie a před dokončením je další výzkumný, vývojový a výukový komplex.
„Bez evropských dotací bychom si takové stavby vůbec nemohli dovolit," řekla mluvčí univerzity Jaroslava Kočárková. Další výzkumná centra ale mohly díky evropským fondům vybudovat soukromé firmy Elmarco nebo liberecký VÚTS.
S evropskými dotacemi byl vybudován také nový lyžařský areál Obří Sud Javorník nedaleko Liberce nebo termální lázně Dům Pohody v Chrastavě. Liberec mohl díky dotaci rozšířit svůj plavecký stadion. Téměř 400 milionů korun stál nedávno otevřený zábavní vědecký park iQLandia 
v Liberci.

V liberecké botanické zahradě se s dotacemi staví nový skleník pro obří lekníny, 
v sousední zoo budou mít nový vstup a zázemí. Evropské peníze pomohou i handicapovaným zvířatům 
z volné přírody, která najdou útočiště v rozšířené záchranné stanici Archa.

Pro pohraniční Liberecký kraj přinesl vstup země do EU a schengenského prostoru řadu pozitiv, zjednodušilo se cestování do sousedních zemí, lidé si zvykli jezdit za hranice na výlety, nákupy, ale i za prací. Zjednodušila se i komunikace samospráv.

„Když jsme v roce 2001 zakládali s Žitavou a Bogatyní svazek měst Malý trojúhelník, byla to mimořádná záležitost. Dnes je to, že spolu komunikují starostové přes hranice, docela normální. Se sousedy hovoříme o společných problémech, v tomto měsíci se bude konat třeba konference 
o společných zásazích polských a českých hasičů v Krkonoších," dodal liberecký hejtman Půta.

Plus i pro podnikatele

Za dobrý krok považují vstup do EU i podnikatelé, kteří dotace příliš nepotřebují. „Vstup do EU přinesl naší firmě stejné pozice k prodeji do celé Evropy, z podezřelé východní periferie Evropy jsme se stali plnohodnotnými občany," řekl ČTK Dalibor Dědek, majitel úspěšné jablonecké firmy Jablotron, která vyrábí elektronické zabezpečovací systémy pro celý svět. Jen by uvítal, kdyby Česko přistoupilo i na jednotnou evropskou měnu.

„Nemá smysl si hrát na vlastním písečku a provádět prapodivné kejkle s kurzem naší pseudonezávislé měny. Proti zavedení Eura mohou být snad jen politici, kteří si 
v minulosti nakradli pytle tisícovek a teď se bojí, že je nebudou moci legálně převést 
na eura," dodal Dědek.