„Od začátku roku do konce října 2008 přibyly v Libereckém kraji tři HIV pozitivní osoby. Relativním počtem HIV pozitivních osob na milion obyvatel se tak Liberecký kraj zařadil na nepříznivé páté místo v republice hned za Prahu a Karlovarský, Středočeský a Jihomoravský kraj,“ řekla Deníku mluvčí krajské hygienické stanice Zuzana Balašová.

Podle hlavní epidemioložky Jany Prattingerové je patrné, že v Libereckém kraji přibyli lidé, kteří praktikují sex s více partnery. Většinou přitom opomíjejí nejúčinnější ochranu proti nákaze virem HIV při pohlavním styku, kterou je stále prezervativ.

„V této souvislosti bychom chtěli upozornit na skutečnost, že pohlavní nemoci se nevyskytují jen v určitých sociálních skupinách, ale vzhledem k tomu, že zvýšený počet nemocných představuje současně větší počet zdrojů nákazy, tak svým způsobem ohrožují každého z nás,“ dodala Jana Prattingerová.

Testy na výskyt viru HIV v krvi se v Libereckém kraji dělají zatím na třech místech. Zájemci je najdou v jablonecké nemocnici a ve zdravotních ústavech v České Lípě a v Liberci. Veškeré informace o nemoci mohou lidé z Libereckého kraje získat také na telefonních číslech 485 113 333, 485 253 127, 487 826 888, 483 316 255 a 481 622 657.