Společenství obcí nabízí možnost obcím spojit se v jedno společností, díky čemuž budou moci jednotně spolupracovat na svých cílech a zájmech. Toto sdružení může pomáhat zlepšovat poskytované služby obyvatelům, zastupovat jejich společné zájmy a podporovat ekonomický rozvoj. Společenství obcí také často slouží k řešení společných problémů, jako jsou environmentální otázky nebo infrastrukturní potřeby. Jeho hlavním účelem je posílení politického, ekonomického a sociálního vlivu členů prostřednictvím koordinace a spolupráce.

„Úkolem společenství obcí je koordinovat veřejné služby na území členských obcí a zajistit jejich strategický rozvoj. Součástí společenství je rovněž ustanovení zaměstnance, takzvaného sdíleného či létajícího úředníka, kterého mohou členské obce využívat pro výkon správních činností v samostatné a přenesené působnosti,“ uvedl krajský radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje Jiří Ulvr.

Pro vznik společenství obcí musí být splněna určitá kritéria, jako je určitý rozměr území, počet obcí, název společenství nebo i předmět činnosti. Členy společenství mohou být pouze obce nacházející ve stejném správním obvodu obce s rozšířenou působností. Předmětem činnosti společenství obcí může být i výkon správních činností v přenesené působnosti Stanoví-li tak zvláštní zákon, může společenství obcí vykonávat i další činnosti.

„Společenství obcí na Jilemnicku se bude specializovat na koordinaci veřejných služeb a strategický rozvoj, zatímco stávající dobrovolný svazek obcí se bude dále zaměřovat na komunální služby a nakládání s odpady," upřesnil mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla.

Pokud by i další obce či svazky měly zájem povýšit svou spolupráci na novou úroveň, mohou se obrátit na pracovníky právního odboru krajského úřadu, kteří jim pomohou a poradí s procesem registrace nového společenství. Podrobnosti mohou zájemci nalézt na webu.

Mohlo by vás zajímat: Liberec potápěčům nepřeje, zavřený bazén a vypuštěná přehrada je vyhání jinam

Potápěči z libereckého centra Snakesub v Polsku. | Video: Snakesub