Rozhodující slovo budou mít turnovští zastupitelé, o tamní nemocnici se totiž ucházejí mimo liberecké nemocnice ještě další čtyři zájemci Mediterra, Agel, Asklepion a Privamed.

Spojením obou nemocnic by vzniklo zdravotnické zařízení se zhruba 1140 lůžky. Zároveň by to ale znamenalo propuštění 40 až 50 lidí v Turnově. Celkově by měla fúze obou zdravotnických zařízení přinést roční úsporu kolem 15 milionů korun.

Nemocnice v dluzích

Pro obě zařízení by měla být připravovaná spolupráce výhodná. V Turnově umožní udržet základní rozsah zdravotní péče a také lépe využít areály obou nemocnic. Podle ředitele liberecké nemocnice Luďka Nečesaného by se do Turnova mohla přesunout například jednodenní chirurgie. Lepší využití areálu, ale třeba i provoz lékárny ve vlastní režii by podle Nečesaného mohly pomoci Panochovu nemocnici vyvést z červených čísel. Loni skončila s osmimilionovou ztrátou a letos čeká deficit až trojnásobný.

Propuštění je nemine

Podmínkou však jsou úsporná opatření v Turnově. „Propouštění se nedotkne lékařů, sester, laborantů nebo ošetřovatelů. Nelze se ale vyhnout propouštění v oblasti technických a administrativních provozů, které budou začleněny z velké části pod provozy přímo v Krajské nemocnici Liberec," řekl již dříve Nečesaný.

Liberecká nemocnice by měla pro tu turnovskou zajišťovat dodávky jídla pro pacienty i zaměstnance a podobně liberecká prádelna zajistí veškeré praní prádla pro Turnov. Tamní prádelna by totiž potřebovala velké investice. Dalších úspor lze podle Nečesaného dosáhnout při společných nákupech materiálu včetně toho zdravotnického nebo léků.

Kraj bude mít čtyři zástupce v dozorčí radě, města v ní budou mít po dvou zástupcích, další tři členové mají reprezentovat zaměstnance nemocnic dva liberecké a jeden turnovské.