Už teď kraj připravuje 13 projektů dohromady za 2,2 miliardy korun, na něž chce žádat dotace z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). „První výzva by podle informací z ministerstva pro místní rozvoj měla být už v srpnu, chceme být připraveni," řekl hejtman Martin Půta (STAN).

Už v příštím roce by kraj chtěl zahájit první tři akce dohromady za 120 milionů korun. „Rádi bychom v příštím roce zahájili třeba realizaci nových okružních křižovatek a chodníků v Bořkovské ulici v Semilech s také rekonstrukci silnice z Oken na hranice kraje na Kokořínsko, která je v opravdu špatném stavu," uvedl. V přípravě jsou také opravy silnic druhých tříd v Jablonném v Podještědí, z Mimoně na hranice kraje nebo z Turnova na okraj regionu. Opravit by chtěl kraj i silnici z Roprachtic do Kořenova, z Jilemnice na Košťálov a dál do Ploužnice nebo z Doks na Dubou. V novém programovacím období bude k dispozici méně peněz než v tom minulém.

„Bude to zhruba polovina," uvedl hejtman. Doufá proto, že i v dalším období budou pro kraje další peníze k dispozici také ve Státním fondu dopravní infrastruktury. V letošním roce odtud Liberecký kraj získal 200 milionů korun. „Akce, na něž se v IROPu nedostane, bychom rádi uplatnili právě ve státním fondu dopravní infrastruktury," dodal.

Liberecký kraj vlastní 2076 kilometrů silnic druhých a třetích tříd, což představuje 86 procent cest na jeho území. Navzdory miliardovým investicím z posledních let je 51 procent krajských silnic v nevyhovujícím či havarijním stavu. Ve výborném stavu je jen 165 kilometrů, což představuje sotva osm procent krajských komunikací.

V posledních dvou letech zamířily do krajské silniční sítě zhruba dvě miliardy korun a další 1,421 miliardy je v rozpočtu na letošní rok. Z analýzy stavu silnic však vyplývá, že by do kompletní obnovy krajských komunikací bylo třeba v nejbližších deseti letech investovat nejméně 3,7 miliardy.