Co s tím hodlá Liberecký kraj dělat a jak důležitá je role cestovního ruchu mezi dalšími odvětvími, si můžete přečíst v následujícím krátkém rozhovoru s Lidií Vajnerovou.

Liberecký kraj má turistům rozhodně co nabídnout. Jsou tu zajímavé památky i krásná příroda. Přesto turistů každým rokem ubývá. Podle Českého statistického úřadu se v kraji loni ubytovalo zhruba 696 000 lidí, což bylo o dvě procenta méně než v roce 2007 a o celých osmnáct procent méně než v roce 2000. Čím je to podle Vás způsobeno?
Turisté se zde nudí a netýká se to jen Libereckého kraje. Regiony obecně si často neuvědomují, že je potřeba se postarat o program turistů ve večerních hodinách. V Praze se mohou minimálně projít nádherně nasvíceným městem. Na návštěvě Libereckého kraje jim však často nezbývá nic jiného, než popít někde v restauraci. A to je trochu jednotvárné. Zvlášť když to musí vydržet celý týden. Je potřeba, aby si toto ty regiony uvědomily.

Jste náměstkyní hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu. Co může z Vašeho pohledu krajský úřad pro zlepšení situace udělat?
Liberecký kraj jako takový může ke zlepšení přispět tím, že bude podnikatele motivovat k větší činnosti na různých setkáních a fórech. V současné době jsme navíc připravili grantové řízení na balíčky služeb, které by měly přimět podnikatele ke spolupráci. Jako majitelka malého pensionu toho v cestovním ruchu mnoho nezmůžu. Když se ale dám dohromady například s provozovatelem bobové dráhy nebo koupaliště, už můžu dát dohromady nějaký program.

Jaký je potenciál Libereckého kraje v oblasti cestovního ruchu? V minulosti byl známý především jako oblast, kde se dařilo zcela odlišným odvětvím.
Myslím si, že Liberecký kraj má v oblasti cestovního ruchu obrovský potenciál. Můžu říct, že tuto oblast budu hodně propagovat, protože mám pocit, že je zatím jen takovou popelkou mezi ostatními odvětvími. Všichni mluví o textilu, sklářství či automobilovém průmyslu. Nevím, jestli těmto odvětvím bude někdy cestovní ruch moci konkurovat, ale už dnes má v Libereckém kraji větší podíl na HDP než v rámci celé republiky.