Dvě národní kulturní památky přibyly v pondělí Libereckému kraji. Mezi elitu zařadila vláda státní hrad Grabštejn a baziliku sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí. Celkem se tak Liberecký kraj může pochlubit již deseti národními kulturními památkami.

„Má to pro nás velký význam, protože právě Grabštejn nám jako významná kulturní památka na tomto seznamu chyběl. Myslíme si, že si Grabštejn svou historií a také architektonicky, především úžasnou kaplí svaté Barbory, tohle, jak já říkám „povýšení do šlechtického stavu“, zaslouží,“ řekl Deníku ředitel Národního památkového ústavu v Liberci Miloš Kadlec.

Část renesančního hradu a zámku Grabštejn, který stojí nad obcí Chotyně, dnes slouží jako kásarny a je zde výcvikový prostor pro služební psy. První zmínka o hradu se datuje do druhé poloviny třináctého století. Pozornosti návštěvníků se těší zejména zámecká kaple sv. Barbory, kterou zdobí vzácné fresky ze šestnáctého století.

Také v Jablonném v Podještědí novinku přivítali. „Je to pro nás samozřejmě velká událost a velká čest. Kostel se tak zase dostane trochu víc do povědomí lidí u nás i za hranicemi,“ komentovala zařazení baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy mezi národní kulturní památky starostka Jablonného Vlasta Dozorcová.

Barokní bazilika, která patří k předním stavbám tohoto stylu ve střední Evropě, vyrostla na počátku 18. století nad hrobem svaté Zdislavy. Posvátnost místa umocňuje bohatá vnitřní výzdoba, které dominuje čtyřiadvacet na mědi malovaných obrázků s výjevy z legendy o životě svaté Zdislavy.

Mezi památky Libereckého kraje, které se mohou pyšnit titulem národní, se naposledy zařadil v roce 2006 horský hotel a vysílač Ještěd. Nejstarší památkou je hrad Bezděz, který se národní kulturní památkou stal před třiceti lety. Dalšími národními kulturními památkami Libereckého kraje jsou hrady a zámky Sychrov, Frýdlant, Lemberk, Trosky, Zákupy a Hrubý Rohovec.

Podle Miloše Kadlece se zařazení do prestižního seznamu dotkne uvedených památek především v tom, že se na nich o něco zpřísní památkový dohled. Příznivě by se však nový status mohl odrazit také v přívalu peněz do úprav a rekonstrukcí. „Když se žádá o různé dotace, tak se tam tyto kategorie samozřejmě uvádějí. Už jenom tím, že se Grabštejn zařadil mezi národní kulturní památky, mu v tomto ohledu přibývají pomyslné body,“ vysvětlil Kadlec.

Národní památkový ústav v Liberci je podle svého ředitele v současné době s počtem národních kulturních památek v Libereckém kraji spokojen. Do budoucna však zcela určitě začne připravovat další, které si to také zaslouží. „Mimo jiné se jedná třeba také o řadu památek moderní architektury, například o některé funkcionalistické budovy,“ uzavřel ředitel Národního památkového ústavu v Liberci Miloš Kadlec.