Data o obsazenosti ubytovacích zařízení a predikce vycházejí z modelu společnosti DataRhymes. Ta čerpá informace z Bookingu a připravuje analýzy pro Institut turismu agentury CzechTourism. Z nich mimo jiné vyplývá, že loni na začátku jarních prázdnin si lidé ubytování v Česku rezervovali ze 43,86 %, obsazenost tedy byla o cca 2 p. b. vyšší.

„Ceny za ubytování kopírují zájem turistů o jednotlivé tuzemské regiony. V Libereckém kraji s největší obsazeností (71,19 %) k letošnímu 6. únoru stál dvoulůžkový pokoj průměrně 2 678 korun. Následoval kraj Královéhradecký s obsazeností 61,52 % a s průměrnou cenou za ubytování 2 619 korun a kraj Plzeňský. Tam rezervace na začátku jarních prázdnin dosáhly 43,09 % a dvoulůžkový pokoj vycházel v průměru na 2 022 korun,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget a dodává: „Fakt, že regiony mají jarní prázdniny různě, konají se postupně od 6. února do 19. března, tedy během šesti týdnů, umožňuje rovnoměrné rozdělení poptávky po dovolené.“

Průměrná cena za ubytování se během aktuálního školního volna příliš nemění. Kulminuje v týdnu od 27. února na celkových 2 387 korun za dvoulůžkový pokoj. S tím, že na začátku prázdnin, tedy 6. února, se jednalo o 2 317 korun, na konci, tedy v týdnu od 13. března, o 2 374 korun. Obsazenost má s koncem jarních prázdnin klesající tendenci.

Podle Asociace horských středisek jsou na českých horách v současné době velmi dobré podmínky. Až na malé výjimky tak mají otevřeno všechna střediska, většina z nich má v provozu 80 až 100 procent sjezdových tratí. Sněhu je na horách 40 až 80 centimetrů, v posledních dnech napadly další desítky. Teploty se momentálně pohybují okolo mínus 5 C a je slunečno. Lyžaři mohou využít víc než 415 lanovek a vleků a přibližně 375 kilometrů sjezdových tratí.