Po úspěšném loňském ročníku dotačního programu 7.10 Infrastruktura cestovního ruchu – doprovodná cyklo infrastruktura kraj opět podpoří program zaměřený na budování a zlepšení infrastruktury pro cyklisty. Cyklisté se tak mohou těšit na kvalitnější cyklostezky v regionu.

„Cykloturistika je oblíbenou formou trávení volného času v mnoha rodinách. To vyžaduje, aby i infrastruktura byla přizpůsobená potřebám cyklistů. Dotační program pomáhá tuto potřebu pokrýt,“ uvedla náměstkyně pro kulturu Květa Vinklátová.

Dotační program neřeší pouze zlepšení infrastruktury v kraji, ale díky loňským projektům podpořil také vystavění cykloboxů či dobíjecích stanic na elektrokola. Dalším z podpořených projektů byl také přístřešek v Hamru na Jezeře s jedinečným výhledem na jezero.

„S nárůstem popularity cykloturistiky roste také potřeba vybavení pro cykloturisty v terénu. Není to jen o kvalitě cyklotras, ale právě o jejich doprovodné výbavě, a to jak pro klasické cyklisty, tak i pro ty, kteří využívají elektrokola. Této potřebě jdeme novým programem naproti a věřím, že o něj bude velký zájem,“ doplnila Vinklátová.

Tento rok kraj podpoří 11 projektů z Jizerských hor, Lužických hor, Krkonoš a Českého ráje v hodnotě 1,3 milionu korun. Díky podpořeným projektům vzniknou nové nabíjecí stanice u centra volného času v Košťálově, v centru Jilemnice a u informačního centra v Hejnicích.

Bezpečné uložení kol bude nově možné v cykloboxech u zámku v Lomnici nad Popelkou, u koupaliště Maškova zahrada v Turnově nebo ve stojanech v Lázních Libverda.

Dále se dotační program krom nabíjecích stanic a cykloboxů zaměřuje na drobný mobiliář, odpočívadla, přístřešky či stojany na kola. Podporuje také budování technického zázemí potřebného ke splnění podmínek pro získání certifikátu Cyklisté vítáni.

„Bližší informace a přehled podpořených projektů se nalézají na odkazu cyklo infrastruktura. Zároveň je možné veškerou vybudovanou infrastrukturu najít v mapových podkladech na serveru mapy.cz s použitím vyhledávacích klíčových slov typu nabíjecí stanice, elektrokola, cyklobox a podobně," uvedl krajský mluvčí Jan Mikulička.

Mohlo by vás zajímat: V zajetí rozpáleného Liberce? Dejte si sorbet či točenou, víme kde a za kolik

Zmrzlinářství Leda v Liberci. | Video: Jiří Louda