"Nárůst cen byl skutečně enormní, přistoupili jsme proto ke kompenzacím firmám, které v době po válečném konfliktu na Ukrajině realizovaly akce pro Liberecký kraj. Diskutovat o možnosti kompenzací jsme začali už v létě, téma jsme otevřeli i v rámci komise rady pro dopravu Asociace krajů a rozhodující pro nás bylo stanovisko Ústavu racionalizace ve stavebnictví, z jehož čísel budeme vycházet," vysvětlil náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták. Kraj se současně inspiroval u Ředitelství silnic a dálnic, které k podobnému kroku také přistoupilo.
Každá z uzavřených smluv se bude posuzovat zvlášť. Kalkuluje se se čtyřmi základními složkami, jimiž jsou ocel, beton, asfalt a kamenivo, kde ceny vylétly nejvíc. "Týká se to zhruba dvaceti akcí, které už proběhly nebo probíhají. Namátkou například stavby silnice Česká Lípa - Kozly nebo v Jablonci nad Nisou křižovatky u Jablotronu či silnice z Mimoně na hranici kraje," přiblížil Sviták.
Inflační doložka
Liberecký kraj, aby se vyvaroval těmto komplikacím u víceletých akcí v budoucnu, bude počítat při uzavírání budoucích smluv s inflační doložkou tak, aby mohl pružně reagovat na podobné situace. "Kompenzace se týkají pouze smluv a nabídek, které byly podány před zahájením válečného konfliktu a týká se věcí, které nebyly předvídatelné. V několika případech staví firmy na dobré slovo, protože se na nás obrátily, že přeruší stavbu, pokud nedojde k nějaké dohodě. Takže jsme si řekli, že najdeme dostatečně transparentní a platný mechanismus vhodný pro všechny," řekl hejtman Martin Půta.

Smlouvy budou přepočítány, předloženy krajské radě a každé navýšení se bude hodnotit samostatně. Nebude automatické. Kraj také nebude platit celé zvýšené náklady sám, jen jejich část. Dělit se o ně bude zadavatel s dodavatelem.
Kvůli enormnímu nárůstu cen se musely některé dopravní stavby i stopnout. Například se odkládá stavba mostu Česká Lípa - Dobranov, kde cena narostla na dvojnásobek, ze zhruba 16 na 30 milionů korun. Bude nové výběrové řízení a stavba, pokud nenastanou komplikace, začne příští rok. Na termíny totiž tlačí i dotace, o které nechce kraj kvůli jejich nedodržení přijít.

"Velice podobným způsobem se postupuje i u jiných staveb, pokud je navýšení cen u konkrétních materiálů. Například domov v Raspenavě byl kvůli navýšení cen za materiál rovněž ohrožen, hrozilo zastavení stavby a mohli bychom přijít o dotaci. Zde se vše vyřešilo smlouvami o vícepracích a na začátku příštího roku bude hotovo," přiblížil hejtman. Postup u každého projektu, který se bude kompenzovat, musí být jasně doložen.