Minibusy přináší zásadní benefit pro cestující a to ten, že nejsou limitovány jízdním řádem, ale jezdí podle poptávky cestujících v rámci provozní doby. Společnost KORID LK spolu se společností CITYA nyní pracuje na dopravní datové analýze, která má určit vhodné lokality pro zavedení této dopravy.

„Naším cílem je hledat možnosti, jak dělat veřejnou dopravu pro cestující atraktivnější, rychlejší, komfortnější a jak jim ji přiblížit. Na mnoha relacích provozujeme spoje v krátkých intervalech. Je ale spousta míst, kde to není možné, a proto vidíme projekt chytrých minibusů jako vhodnou příležitost, jak dopravu zlepšit,“ uvedl statutární náměstek Jan Sviták.

Ředitel společnosti CITYA Dominik Janík sdělil, že jejich záměrem je doplňovat městskou hromadnou dopravu v místech, kde není efektivní, a zajistit základní obslužnost venkova a řídce osídlených částí. „Naším cílem je, aby lidé i v odlehlých oblastech měli spolehlivou a pohodlnou dopravní službu. Aby se dostali k lékaři, do školy, obchodu, za prací, když potřebují," doplnil Janík.

Otto Pospíšil, jednatel společnosti KORID LK, naznačil, že pilotní provoz této dopravy bude zahájen už letos na podzim v jedné z vytipovaných oblastí. Podrobnosti budou zveřejněny koncem léta.

Poptávková doprava je ekologicky i ekonomicky udržitelnější než klasické linkové autobusy, zkracuje dobu cestování, nabízí vyšší komfort a snižuje uhlíkovou stopu.

„Obdobný systém hromadné dopravy už úspěšně funguje například v Pardubickém, Jihomoravském nebo Středočeském kraji," sdělil krajský mluvčí Filip Trdla.

Mohlo by vás zajímat: Oblékání podle postavy: Krejčová v Turnově slaví výročí semináři zdarma

Ulička řemesel v Turnově. | Video: Deník/Zuzana Uchytilová Kolářová