Na pátou etapu projektu AED pro Liberecký kraj získá zdravotnická záchranná služba (ZZS LK) z krizového fondu dotaci ve výši 3,6 milionu korun. Kromě nákupu 25 defibrilátorů pořídí také 65 baterií a 80 nových obalů. Součástí dotace je také cifra vyčleněná na proškolení stávajících i nových členů týmů tzv. first responderů, kteří s přístroji následně mohou pomáhat zachraňovat životy. Jejich síť tvoří už cca dva tisíce lidí.

„Za tento projekt jsem upřímně rád. Při záchraně lidského života jde mnohdy o vteřiny. V současné době je přístrojů AED v Libereckém kraji rozmístěno přes 100. Vyškolení tzv. first respondeři z řad Policie ČR, profesionálních i dobrovolných hasičů, Horské služby a některých městských policií jsou s tímto přístrojem u pacienta často dříve než zdravotničtí záchranáři. Tím významně zvyšují jejich šance na přežití a také na kvalitní život po této nepříjemné mimořádné události. Ročně se díky AED podaří zachránit zhruba dvě desítky lidí,“ uvedl Vladimír Richter, radní pro resort zdravotnictví.

Přístroje jsou umisťovány po regionu tak, aby doplňovaly plošné rozmístění výjezdových skupin ZZS LK. Pro zvýšení bezpečnosti návštěvníků Libereckého kraje byly pro umístění AED vytipovány špatně dostupné horské chalupy a také pět nejnavštěvovanějších kulturních památek. Příkladem jsou defibrilátor v hotelu na Ještědu, na hradě Bezděz, v bufetu na Knajpě, na Hřebínku, na Vosecké Boudě, Vrbatově Boudě nebo na Dvoračkách. Jeden přístroj je umístěný i v budově krajského úřadu.

Laborantka Wanda Chvalová pracuje v českolipské nemocnici už 51 let.
Dárci krve bývali zahalení, vzpomíná žena, která v nemocnici pracuje už 51 let

„Součástí páté etapy je i nákup pohotovostních brašen Panik, které budou obsahovat základní vybavení, a to například pro zástavu masivního krvácení. Budou součástí každé sanity ZZS LK a záchranáři je v případě potřeby na místě události předají ostatním členům integrovaného záchranného systému. Podobný projekt v České republice zatím neexistuje,“ dodal radní Richter.

Během prvních dvou etap, v roce 2017 a 2018, bylo předáno celkem 80 AED Krajskému ředitelství Policie Libereckého kraje, Hasičskému záchrannému sboru Libereckého kraje, jednotkám sborů dobrovolných hasičů a Horské službě, a to za částku přes pět milionů korun. V ní byly zahrnuty kromě pořízení AED i náklady na školení policistů a hasičů.

V rámci třetí fáze z roku 2022 jich kraj nakoupil celkem 19 včetně 25 baterií. Na jejich pořízení poskytl kraj Zdravotnické záchranné službě Libereckého kraje tehdy celkem 921 250 korun. Ve 4. fázi se jednalo o nákup jednoho záložního a dvou cvičných AED a mzdové náklady na školitele, celkem za 567 600 korun.

Motorkáři se sjeli na žehnání v bazilice v Jablonném.
VIDEO, FOTO: Motorkáři si zajeli pro požehnání k bazilice v Jablonném

Přehled zásahů pomocí AED v Libereckém kraji:

rok 2023: 331 (15 zachráněných)
rok 2022: 336 (18 zachráněných)
rok 2021: 407 (21 zachráněných)
rok 2020: 312 (16 zachráněných)
rok 2019: 181 (15 zachráněných)

Od roku 2019 se díky přístrojům podařilo zachránit život 85 lidem. Jeden z posledních případů se odehrál na konci dubna v Novém Boru. K pacientovi, který zkolaboval, vyrazili s externím defibrilátorem novoborští dobrovolní hasiči. „Řetězec přežití byl přesně takový, jaký byl měl být,“ uvedli záchranáři.

Resuscitaci podle nich perfektně zahájili svědci události. Na výzvu zdravotníků okamžitě reagovali hasiči. „Hlídka pokračovala s resuscitací a přístroj doporučil výboj. Po našem příjezdu na místo události si stav pacienta vyžádal další výboj a další resuscitaci. Pacient byl transportován do nemocnice a my doufáme, že se úspěšně zotavuje. Je skvělé vidět, jak spolupráce s hlídkami AED funguje a jak zachraňuje životy,“ uvedla ZZS Libereckého kraje.

Klíčová byla v tomto případě i reakce náhodných svědků, kteří s resuscitací začali ještě před příjezdem hasičů. „Byli to naši technici Jirka K. a Pavel Č. a určitě si zaslouží velké poděkování. Jsou to vynikající spolupracovníci a bezva chlapi, kteří perfektně zareagovali a určitě z toho mají teď dobrý pocit,“ vzkázal Karel Štolfa, jednatel novoborské firmy RSC Security, kde oba zachránci pracují.

Mohlo by vás zajímat: Českolipská nemocnice rozšířila dětskou rehabilitaci. Malých pacientů přibývá

Zdroj: Ladislava Sdrzallek