Nové operační středisko možná nebude, nebo se jeho výstavba přinejmenším opozdí. Výběrové řízení je zrušeno. A důvod? Chyby v zadávacím řízení. Kraj také poukazuje na to, že v investičním fondu záchranky nejsou potřebné peníze, které tam ale být měly. Podle ředitele záchranky, tam ale nikdy ani nebyly. Vedení kraje toto odmítá a hrozí výměnou ředitele.

Nové operační středisko záchranky má vzniknout v prostoru Krajské nemocnice Liberec. Jeho výstavba má přijít na 47 milionů korun. Většinu těchto nákladů měla pokrýt evropská dotace. To neměl být problém, protože podle dosud dostupných informací měla mít záchranná služba v investičním fondu více než dvojnásobek. Ukázalo se však, že v něm ve skutečnosti jsou jen čtyři miliony.

„Podle účetnictví by tam mělo být zhruba 33,5 milionu korun, nařídili jsme proto kontrolu," řekl náměstek hejtmana pro ekonomiku Marek Pieter.

Pro vysvětlení však kraj nemusí chodit daleko. Ředitel záchranky Stanislav Mackovík na chybějící peníze upozorňoval už loni v říjnu . Podle něj je nikdo ukrást nemohl, protože tam ve skutečnosti ani nikdy nebyly.

„Naplňování fondu je administrativní záležitost, z peněz, které dostaneme od kraje, musíme nejprve uhradit všechny závazky a teprve z toho, co zbude, můžeme naplňovat investiční fond," vysvětlil Mackovík.

V současné době probíhá na záchrance kontrola. Podle náměstkyně hejtmana Zuzany Kocumové, která zodpovídá za resort zdravotnictví, není vyloučena varianta výměny ředitele.

Nové operační středisko mělo vzniknout v bývalé nemocniční restauraci. Mělo jít hlavně o lepší operační systém, pohodlnější zázemí pro záchranáře, modernější vybavení, snazší komunikace s policií či hasiči a napojení na dispečink záchranek v Ústí nad Labem nebo Praze.

„Jde hlavně o to, abychom byli kompatibilní, schopní komunikovat s kteroukoli jinou záchrankou. Když nám vyhoří dispečink, aby mohli jeho úlohu převzít dispečeři v Ústí nebo Praze. S technologií, kterou máme dnes, to nejde," již dříve vysvětlil ředitel liberecké záchranky Stanislav Mackovík.

Nová operační střediska budují i policisté a hasiči. To má v budoucnu umožnit lepší vzájemnou komunikaci i sdílení informaci.

Díky vylepšenému systému se už také nemůže stát, že při výpadku budou dispečerky navigovat sanity mobilem, jako tomu bylo před lety.

„Jako velká slabina se to ukázalo předloni v červenci, kdy zasáhl středisko kulový blesk, poničil počítače a vyřadil informační systém. „Sanitky musely dispečerky navádět prostřednictvím telefonu jako před 15 lety," řekl ředitel záchranné služby Stanislav Mackovík. Současný systém totiž není kompatibilní s ostatními operačními systémy jednotlivých složek.