„V dějinách středověkých měst hrála řemeslná výroba důležitou roli. Řemeslníci vytvořili významnou skupinu obyvatel, bývali členy městské rady a často působili rovnou v čele městské správy. Profesně se řemeslníci sdružovali v bratrstvech, zpočátku vrchností zakazovaných. Z nich se později vyvinuly cechy," prozrazuje archivářka a spoluautorka výstavy Mgr. Hana Chocholoušková.
První byli krejčí
Prvním dokladem o ceších na českém území je cechovní řád pražských krejčí z roku 1318. V roce 1731 byl vydán generální cechovní řád a v roce 1739 generální cechovní artikule, které platily pro všechny tyto organizace. Naopak při nástupu průmyslové výroby se staly cechy brzdou a byly s platností od 1. 5. 1860 císařským patentem zrušeny.
„Nejstarší cechovní písemnosti, které vystavujeme, jsou z Frýdlantu. Máme tu archiválie již od 16. století třeba z cechu tkalců, krejčích, obuvníků, řezníků, pekařů nebo z bratrstva soukenických tovaryšů," doplňuje druhý z autorů výstavy Jiří Bock.
Liberec ovládli soukeníci
Podle něj je činností asi nejvýznamnějším cechem liberecký cech soukenický. Právě na něm stál od 18. století nebývalý rozvoj města, jeho bohatství a sláva. Počátky cechu klademe už k roku 1579. Cech soukeníků v Liberci přitom definitivně zanikl dne 30. 12. 1860.
„Archiv v Liberci uchovává ve svých depozitářích písemnosti cechů a tovaryšských bratrstev okresu v 73 souborech," říká ředitel archivu Robert Filip.
„Cechy působily především ve městech a máme dochované materiály z Českého Dubu, Frýdlantu, Hodkovic n. M., Hrádku n. N., Chrastavy, Liberce, Nového Města p. S. nebo z Osečné. Bohužel z činnosti řady cechů se žádné archiválie nedochovaly a dnes víme jen to, že existovaly. Podobné je to také u některých společenstev."
Výstava představí veřejnosti nádherné veduty, listiny, pečetidla, cechovní artikule nebo vandrovní knížky.
V pondělí 15. června bude v rámci oslav Mezinárodního dne archivů výstava otevřena od 8 do 19 hodin. „Archiváři navíc nabídnou tři komentované prohlídky archivního areálu se začátky v 10:00, 14:00 a 17:30 hodin," zve ředitel archivu. Výstava i komentované prohlídky jsou zdarma. „S ohledem na přísné podmínky ochrany archiválií potrvá unikátní výstava pouze tři týdny, a to do pátku 3. července 2015," upozornil ředitel.
Otevřeno bude v pondělí od 8.00 do 17.00 hodin. V úterý, ve středu a ve čtvrtek od 8.00 do 15.00 hodin. V pátek jen po předchozí domluvě.
Archiv sídlí ve Vilové ulici (linky MHD 16 a 22) ze zastávky Františkov škola.