„Letos by Sultánovi bylo dvacet let, lvi chovaní v zoologických zahradách se přitom dožívají v průměru patnácti let, jedinci ve volné přírodě ještě o tři až pět roků méně," řekl mluvčí ZOO Jan Kubánek.

Libereckou ZOO opustil lev Sultán, zemřel stářím.

Sultán přišel do Liberce jako šestiletý v roce 2001 z dánské ZOO Givskud. Pár s ním tvořila samice Elza, která zemřela vloni v lednu. I když teď zoologická zahrada nemá žádného lva, s chovem skončit nehodlá. „Uvažujeme o tom, že bychom do naší zoo přivezli nové zástupce těchto kočkovitých šelem. Patrně by šlo o lva berberského (Panthera leo leo), který je zapsán v Červené knize ohrožených zvířat. Ve volné přírodě už na něj nikdo nenarazí, je vyhuben a přežívá pouze v zoologických zahradách a soukromých chovech. Proto je koordinované rozšiřování jeho populace v lidské péči žádoucí, " říká hlavní zoolog Luboš Melichar. Konkrétní zvířata už má zoo vytipovaná. Kvalitativně by se tím tak chov lvů v liberecké zoo mohl posunout na vyšší úroveň. Genetický původ lvího páru dosud chovaného nebyl totiž pro reprodukci vhodný. V současné době chová u nás lvi berberské jen ZOO Plzeň a Olomouc.

Lev berberský je jedním z větších druhů lva. Obýval severní Afriku, kde žil ve smečkách čítajících přibližně 15 – 20 jedinců, z toho byli maximálně 4 dospělí samci, kteří smečku ovládali. Dospělý lev váží mezi 160 – 260 kg, samice pak 110 – 170 kg. Lvi chová Liberec od roku 1950.