Od prvního ledna nesmí na školách vyučovat lidé bez pedagogického vzdělání nebo odborné kvalifikace. O práci tak může přijít až dva tisíce učitelů, jak vyplývá ze zprávy ministerstva školství. Školy na Liberecku ale vesměs problémy s pedagogy, kteří by zákon nesplňovali, nemají. „Počet nekvalifikovaných učitelů na libereckých základních školách činí zhruba dvě procenta. V nich už jsou ale zahrnuti jak učitelé, kteří mají ze zákona výjimku, tak zástupy za dlouhodobou nemoc či mateřskou dovolenou. Jedná se řádově o desítky učitelů," popisuje mluvčí magistrátu Zuzana Minstrová.

„Za kvalitu výuky je zodpovědný ředitel, na něm by mělo být, koho nechá učit. Školní inspekce by měla zkoumat kvalitu výuky a ne to, jestli má někdo příslušný papír, ten nic nezaručí." Jiří Paclt, ředitel ZŠ Doctrina, Liberec

Podobná je situace i v jiných městech na Liberecku. „Zaznamenal jsem v televizi, že někde ty problémy mají, ale náš případ to není," uvedl ředitel ZŠ v Chrastavě Aleš Trpišovský. Podle ministerstva můžou být potíže na školách v odlehlejších oblastech, například Frýdlantsko je ale na tom stejně jako Liberec. „Už se nás zřizovatel dotazoval, zda máme někoho, kdo by učit neměl, ale u nás všichni podmínky splňují," komentuje ředitelka ZŠ v Novém Městě pod Smrkem Michaela Smutná. Ta daleko větší problém vidí v tom, že za několik let nebude mít na školách kdo učit matematiku. „Studentů matematiky je dost málo, obávám se, že až současní učitelé odejdou do důchodu, bude to problém," dodává Smutná. To potvrzuje i ředitel gymnázia Jeronýmova v Liberci Jaroslav Šťastný. „Potíže s nekvalifikovanými učiteli nemáme, ale obecně je nedostatek fyzikářů, chemikářů a učitelů matematiky. Budoucí adepti učitelského povolání by měli vhodněji volit zaměření, aby později našli uplatnění."

Někteří ředitelé škol se na požadavky ministerstva dívají pochybovačně. „U nás na škole máme jednoho učitele, který si teď vzdělání doplňuje. Ale obecně je za kvalitu výuky odpovědný ředitel školy, na něm by mělo být, koho nechá učit. Školní inspekce by měla zkoumat hlavně kvalitu výuky, to má řešit, a ne to, jestli má kantor příslušný papír. Znám několik lidí, kteří diplom mají, ale nedej bože, aby si stoupli před děti," komentuje ředitel ZŠ Doctrina Jiří Paclt.

Studium platí sami

Jsou případy, kdy učitelé ze škol odešli, protože už nechtěli ve svém věku studovat nebo nechtěli jezdit na semináře přes celou republiku a ještě si je sami hradit. „U nás jsme zařídili, aby vzdělávací kurzy pro mistry odborného výcviku, kteří nemají pedagogické vzdělání, probíhaly přímo tady ve škole, aby nemuseli nikam jezdit, to je náročné. Pedagogické vzdělání si doplňují i učitelé autoškoly," říká ředitel integrované školy Na Bojišti Zdeněk Krabs. „Kurzy si ale musí platit sami, na to už fondy nemáme."

Nemalé peníze stojí doplňující studium i Kateřinu Procházkovou, která učí v MŠ Lesmír. „Hlásila jsem se na Karlovu univerzitu i do Mladé Boleslavi, všude bylo plno, nakonec dojíždím dva víkendy v měsíci do Humpolce. Kromě cesty si platíme i učebnice a podobně, je to dost peněz. Kdybych ale nestudovala, musela bych ve školce skončit."

Ředitelé si sice mohou nechat ve škole i učitele, který nemá odbornost a ani nezačal studovat, ale jen do té doby, než za něj najdou kvalifikovanou náhradu. „To znamená, že teď musí vypsat výběrové řízení nebo se zeptat na úřadu práce, zda tam někdo není. Pokud škola náhradu nesežene, ale doloží, že se snažila, může učitel v práci zůstat," uvádí mluvčí ministerstva školství Klára Bílá.

To je i případ DDM Větrník, kde aktuálně shání několik vedoucích kroužků. „Ti stávající zatím pracují na výjimku. Máme 12 externistů, kteří pedagogické vzdělání nemají, jinak stálí zaměstnanci splňují všechna kritéria. Zajišťujeme pro děti 300 kroužků včetně soutěží a podobně, ale snažíme se mít všechno v pořádku," říká ředitelka Větrníku Jana Pavlíková.

Kdo má výjimkuZákon o pedagogických pracovnících, který začal platit 1. ledna, ukládá povinnost, aby každý učitel měl příslušnou kvalifikaci. Odbornost si nemusí dodělávat pouze učitelé, kterým je více než 55 let a mají za sebou minimálně dvacetiletou praxi, rodilí mluvčí a učitelé odborných předmětů s maximálně polovičním úvazkem. Ředitelé si sice mohou nechat ve škole i učitele, který nemá odbornost a ani nezačal studovat, ale jen do té doby, než za něj najdou kvalifikovanou náhradu. Podle statistik Ministerstva školství je v České republice více než 145 tisíc učitelů. Z toho 17 tisíc nemá kvalifikaci, většina si ale vzdělání aktuálně doplňuje. Dva tisíce kantorů pak musí ze škol odejít, protože se jim do dalšího studia už nechce.