Miloš ZapletalZdroj: Jaroslav ŠťastnýMezi 27 oceněnými byl i liberecký spisovatel a skautský vůdce Miloš Zapletal (1930). Autor Velké encyklopedie her, přeložené do mnoha světových jazyků, včetně japonštiny. Prostějovský rodák, který spolu s Miloslavem Nevrlým vedl od šedesátých let pod hlavičkou turistických oddílů zakázané Skauty a Junáky, se tak ocitl v exkluzivní společnosti. Spolu s ním ocenil Vystrčil také pěvkyni Magdalenu Koženou, biskupa Václava Malého či členy skupiny Spirituál kvintet.

Miloš Zapletal, který si stříbrnou medaili nemohl kvůli úrazu v Senátu převzít osobně, si ocenění velmi váží. Medaile ale podle něj patří všem, kteří své schopnosti dali do služby zemi. A právě služba je podle šéfa Senátu pojítkem všech oceněných. „Za stříbrnou medaili si nic nekoupíte, ale pomůže tomu, abyste pomáhali v zemi budovat důvěru a sebedůvěru,“ řekl při udílení Vystrčil.

Patronem letošního ročníku soutěže byl herec Matouš Ruml.
Děti z Liberce rozhodovaly o nejlepších dětských audioknihách roku

Udílení Stříbrných pamětních medailí předsedy Senátu Parlamentu ČR je pravděpodobně posledním aktem svého druhu v letošním roce. Kvůli epidemiologické situaci se nakonec ruší i předávání státních vyznamenání na Pražském hradě prezidentem republiky.

Na neurčito odsunul udílení cen také hejtman Martin Půta. Pocta hejtmana se v Libereckém kraji uděluje osobnostem, které se významně zasloužily o rozvoj regionu, už 15 let. V minulosti ji obdrželi například architekt Karel Hubáček, ředitel krajské nemocnice a traumatolog Richard Lukáš, který stál za vznikem spinální jednotky, nebo válečný veterán Stanislav Hnělička. Před čtyřmi lety ji obdržel i překladatel, spisovatel a skautský vůdce Miloš Zapletal.