„Zvýšili jsme dozor nad všemi přístupy do školního areálu," potvrdil včera Tomáš Princ, ředitel Střední školy strojní, stavební a dopravní v Liberci, která je zároveň s necelými devíti stovkami studentů největší v Libereckém kraji.

Podle něj na škole nedávno proběhla i schůzka se zástupci speciálního policejního týmu, která informovala pedagogy, jak řešit podobné incidenty. Přesně před rokem také speciální policejní týmy provedly na střední škole v Kateřinkách, kde shodou okolností studují mladí záchranáři, simulované přepadení školy. Studenti si vyzkoušeli, jak se při podobných situacích chovat. Policisté při této příležitosti připomněli incident z 90. let.

Tehdy byly podle podle policie na vysokoškolských kolejích zadržováni studenti jako rukojmí.

„Studenti mají přístup na čipové karty, areál školy je po celý den uzavřený. Do školy tak nemá šanci se dostat nikdo cizí, pokud by nepoužil násilí. Ráno navíc hlídá vstup školník s třicetiletou zkušeností, který rychle odhadne, kdo do školy patří a kdo ne," potvrdil včera ředitel Gymnázia Jeronýmova Jaroslav Šťastný. Zabránit podobnému šílenému činu, jaký se stal včera na Vysočině, ale stoprocentně nelze. „Víte, že útočník se přes všechna bezpečnostní opatření dostal klidně i do Bílého domu," dodal.

Krajské ředitelství Policie ČR žádná speciální opatření podle slov své mluvčí, Jany Světlé, nechystá. „Rozhodně jsme ale připraveni pomoct školám v rámci prevence, tak jako tomu bylo loni v Kateřinkách, kde jsme demonstrovali, jak se při takových situacích zachovat. „A to jak při útoku zvenčí, tak i v případě, že incident vyvolá některý student," uvedla. „Ne nadarmo měla loňská akce název Amok. Ke zkratu může dojít kdykoliv, ale všechny složky integrovaného záchranného systému jsou vyškoleny a připraveny pomoct zasáhnout," dodala.