To iniciovala Změna v čele s opozičním zastupitelem Liberce Janem Korytářem. „Aby bylo referendum závazné, musí přijít alespoň 35 procent libereckých voličů (oprávněných občanů je 80 000). Pro nebo proti se musí vyjádřit nadpoloviční většina z nich, ale musí to být minimálně 25 procent všech voličů," upřesnila Zuzana Tachovská, členka přípravného výboru referenda. Jednodenní všelidové hlasování, ve kterém lidé odpovídají na tři otázky, trvá od 10.00 hodin dopoledne do 20.00 hodin večer. Probíhá v obvyklých volebních místnostech.

Podle Korytáře by lidé měli v referendu říci třikrát ne. „Jeden z těch důvodů je to, že žádná z těch stran, které privatizaci majetku navrhují, to neměla ve volebním programu. Druhý důvod je ten, že koalice, která vládne, má ve svém prohlášení, že finanční problémy města nebude řešit prodejem majetku, ale úspornými opatřeními," vysvětlil Korytář (Změna), zmocněnec přípravného výboru referenda. Korytář zároveň nemá důvěru v současné vedení města. Nevěří, že se snaží prodat majetek za tu nejlepší cenu.

Vedení města považuje referendum v tuto chvíli za bezpředmětné. „Korytář referendum využívá jen pro svou předvolební kampaň, aby si otestoval, jakých výsledků dosáhne. Předpokládaný příjem z letiště je totiž vyřazen z rozpočtu, nepočítá se s ním. A pokud se týká technických služeb, už jsme několikrát narazili na to, že když jsme chtěli dělat nějaký posudek, tak nám vytýkali, že s tím nemůžeme hýbat, že nemůžeme uvolňovat prostředky," nechala se slyšet primátorka Liberce Martina Rosenbergová (ČSSD), podle které tak Změna jen klame veřejnost.