„Mrzí mě to, ale o konání bylo rozhodnuto na poslední chvilku, nebyl čas na informační kampaň. Pokud by se referendum konalo ve Švýcarsku, platilo by za jakékoli účasti,“ okomentoval to primátorův náměstek a organizátor referenda Jan Korytář. Pozitivní podle něj je, že ti, co šli rozhodovat, odpověděli na všechny otázky kladně. Referendum iniciovalo hnutí Změna pro Liberec. Otázek bylo pět, týkaly se MHD zdarma pro děti a seniory, koupě libereckého zámku, obnovy lesního amfiteátru, omezení hazardu a vykoupení hráze Veseckého rybníku.

Nejvíce zúčastněných voličů se vyjádřilo pro regulaci hazardu (86 %), pro rozvoj amfiteátru (74 %). Pro výkup hráze se vyslovilo 66 %, pro MHD zdarma 62 %. Nejmenší podporu získal nákup libereckého zámku (57 %).

KONTROVERZE OD POČÁTKU

Referendum provázely od počátku kontroverze, jiné strany kritizovaly, že jej Změna vyhlásila, ačkoli byla předchozí čtyři roky ve vedení města. Označovala to za její předvolební kampaň. Referendum musel vyhlásit až soud, organizátoři sice nesehnali potřebný počet podpisů, magistrát jim však neumožnil chybu napravit, čímž pochybil.

Na přípravu referenda mělo město poměrně málo času, necelý měsíc. Přípravný výbor také nedodal potřebný počet komisařů do volebních komisí, z 270 jich dodal jen 71, zbytek musel shánět magistrát. Změna naopak sháněla brigádníky, kteří před volebními místnostmi s poutači informovali o konání referenda.

Ti se stali terčem několika konfliktů, podle vyjádření některých z nich se setkávali s rýpavými narážkami, ocitli se i v hledáčku policie. „Policisté přijeli, vyfotili si ceduli, ale nic nelegálního nedělám," uvedla brigádnice stojící s poutačem před jednou ze škol v centru města. Kritici upozorňovali na to, že je volební agitace zakázaná, poutače ovšem obsahují pouze informace o referendu. „Konzultovali jsme to s právníky, zákon jsme neporušili. Na transparentech nebylo ani naše logo, jen informace o referendu,“ tvrdí Korytář.

Do konfliktu se zapojil i kandidát za Starosty Michal Hron, o čemž jako první informoval server Náš Liberec. „U volební místnosti jsem viděl opírající se transparent o budovu. Dívku jsem upozornil, že by se mohla dostat do problémů. Domnívám se, že byla potenciálně ohrožena regulérnost voleb,“ řekl Hron Deníku. Dívku si podle svých slov pouze vyfotografoval, poté, co se dozvěděl, že je dívce pouze patnáct let, fotky smazal. Jan Korytář však tvrdí, že Hron měl dívku rozbrečet, podle Hrona mu naopak následně Korytář vyhrožoval fyzickou inzultací.

ŘADA LIDÍ NEHLASOVALA

Řada lidí vyjádřila svůj postoj v referendu neúčastí. Nehlasoval například student Ondřej. „O referendu jsem se dozvěděl až z cedule u volební místnosti. V problematice se tak nevyznám, přijde mi, že by o tom měli rozhodnout zastupitelé,“ vysvětlil, proč se do druhé volební místnosti nevydal.

„Referendum je dobrý nástroj, je ale nutné, aby bylo dost času pro informování. Až se bude pořádat třetí referendum, bylo by dobré, aby se na něm našla shoda napříč stranami,“ uzavřel Korytář.