„Lidé buď nechápou, že u pokladny si kupují lístek na konkrétní představení v konkrétním sále, nebo prostě zkoušejí, jestli jim to vyjde. Bohužel je to dost časté a je velice trapné, když při tom nachytáme například elegantní pár středního věku,“ uvedl pro Deník Jaroslav Vrabec, generální manažer multikina Cinestar v Liberci.

„Právě lidé, do kterých byste to neřekli, to překvapivě zkoušejí nejčastěji. Například děti nebo mládež, u kterých by se takové pokusy daly očekávat, to nedělají téměř vůbec,“ dodal Jaroslav Vrabec.

Nepříjemnou stránkou věci je podle něj i to, že mnozí takoví výtečníci svůj záměr popírají a ještě si pak jsou schopni na zaměstnance multikina stěžovat. „Máme přitom jednoduchý způsob, jak tyto pokusy odhalit. Máme takzvané chodbaře, kteří průběžně monitorují vstupy do jednotlivých sálů a po začátku každého představení se podívají do systému, kde přesně vidí obsazenost sálu. Mnohdy pak pouhým pohledem poznají, že je tam v reálu někdo navíc. Pak už jen stačí požádat podezřelého o vstupenku, protože podle provozního řádu multikina ji divák musí mít po celou dobu představení u sebe,“ líčí Jaroslav Vrabec.

Řada diváků, kteří by chtěli více filmu za méně peněz, se prozradí sama už při čekání na začátek projekce. V hlavní pasáži se totiž mezi ostatními čekajícími většinou chovají nápadně nervózně. „Je důležité, aby si diváci uvědomili, že v takovém případě páchají stejný přečin jako je například krádež v obchodě,“ varoval Jaroslav Vrabec.

S hříšníky se tedy nakládá stejným způsobem jako právě v případě krádeže. „O to smutnější je fakt, že nikdo z doposud přistižených návštěvníků určitě nemá profil supermarketového lupiče, a i přesto se k takovému činu odhodlal,“ podotkl generální manažer multikina.

Až na přebíhající diváky si ale společnost CineStar příchod do Liberce nemůže vynachválit. Návštěvnost je zatím nad očekávání vysoká, krátce poklesla jen těsně po vánočních svátcích. „Za listopad a prosinec, tedy za první dva provozní měsíce, navštívilo liberecké multikino přes 75 tisíc diváků, což je opravdu kouzelné číslo. Jen pro srovnání, liberecká kamenná kina Lípu a Varšavu navštívilo zhruba 60 tisíc lidí za celý loňský rok,“ konstatoval Jan Bradáč, ředitel společnosti CineStar. „Za rok 2009 bychom chtěli v Liberci překonat hranici 300 tisíc diváků,“ dodal.

Mezi tituly, které návštěvníky libereckého multikina zatím táhly nejvíc, patří především Sněženky a machři po 25 letech, nová bondovka Quantum of Solace nebo Madagaskar 2. „Nové diváky pak přitáhla a návštěvnost ještě pozvedla prosincová Filmmánie, kdy bylo možné během jednoho týdne zhlédnout všechna představení za padesát korun,“ poznamenal Jaroslav Vrabec.