Postupné stěhování má ale hned několik brzd. Zaprvé jsou to různě rozběhnutá výběrová řízení. To nejdůležitější je na stěhovací firmu, která pohne s celým procesem výrazně dopředu. Její jméno bude známo do čtrnácti dní. Den, kdy tradičnímu umístění oblastní galerie v Liebigově vile odzvoní, je určen na poslední prosinec roku 2013.

A právě po něm se uskuteční rychlý přesun, poslední dodělávky a v druhé půlce února se může slavnostně otevírat galerie se staronovým názvem Lázně.

Prostory zejí prázdnotou

Novinkou v bývalé lázeňské budově budou dva hlavní výstavní sály, několik sálů vedlejších, bezbariérové přístupy po celém objektu a prostor pro výtvarné dílny pro školy. Zatím je uvnitř vidět ostrý kontrast mezi honosností bývalých lázní a moderním pojetím schodišť a výtahů, který ale vytváří dojem uměleckého ducha budovy. S okázalou prázdnotou jako by prostor nabýval na síle a byl sám o sobě krásný.

Malé detaily, které prozradí, že se v Lázních stále pracuje, ilustrují obaly na kolečkách od jezdící židle ředitele nebo poklopy nezastrčené do podlahy a všudypřítomná červenobílá páska.

Co bude v Liebiegově vile?

Co se bude dít se starou budovou oblastní galerie, není prozatím jasné, nejspíše přejde do vlastnictví města.

„Osobně si umím představit, že objekt by mohl fungovat podobně jako vila Tugendhat v Brně nebo Müllerova vila v Praze, zkrátka jako ukázka bydlení v 19. století takzvané skupiny „Gründerů" průmyslových zakladatelů," zasní se ředitel galerie Jan Randáček (na snímku) „Kdyby se to spojilo s nějakým interaktivním programem, tak by to mohlo být lákadlem třeba i pro návštěvníky z Německa," dodává na závěr malé exkurze.

ZAJÍMAVOST

Styl původního nápisu „Kaiser Franz Joseph Bad" nad vchodem do budovy inspiroval designéry k vytvoření zcela nového typu písma, tzv. fontu, který je na všech orientačních tabulích a nápisech uvnitř budoucí galerie.