U příležitosti tohoto výročí se liberecké krematorium otevřelo jak odborníkům, tak veřejnosti. Zájemci si mohli prohlédnout běžně dostupné prostory, jako je hlavní obřadní síň, i zázemí s kremačními pecemi a chladírnou. „Tady jsme u starých pecí, z nichž první měla jeden hořák, druhá tři. Po zasunutí rakve do pece došlo ke vznícení a po hodině a půl se ostatky shrnuly na rošt. Pak se nechaly vychladnout a připravily se do urny,“ vylíčil barvitě poslední cestu zesnulých zdejší dlouholetý pracovník Pavel Hudec, který v krematoriu pracuje více než třicet let.

Původní pece fungovaly do roku 1994 a do té doby zde bylo zpopelněno téměř 130 tisíc zemřelých. „Nové pece práci ulehčily a zkrátily dobu kremace, která teď trvá něco přes hodinu. Je to různé, vliv má váha i to, zda byl člověk nemocný,“ poznamenal Hudec. Za den se v jedné peci zpopelní během osmi hodin sedm zesnulých.

„Spaluje se od úterka do pátku,“ dodal pracovník krematoria. Za měsíc zde proběhne zhruba 150 kremací. Klasických obřadů ale ubývá, naopak stále více jsou podle Pavla Hudce v oblibě rozptyly. „V tom případě se ale musí kosti rozemlít na jemný prach,“ poznamenal.

OPRAVY PECÍ I BUDOV

Současným provozovatelem libereckého krematoria je samotné město, které správu nad svou budovou převzalo letos v červenci po soukromé firmě. „Krematorium jsme převzali ve špatném technickém stavu, a proto jsme se ihned pustili do oprav, které provádíme za plného provozu. Letos už jsme do oprav investovali zhruba deset milionů a stejnou částku by mělo město uvolnit v roce 2019,“ uvedl primátor Tibor Batthyány. Podle vedoucího Odboru správy veřejného majetku Davida Novotného byla letos provedena oprava chladicí a mrazicí technologie i střešní konstrukce nad administrativní částí budovy.