„Den otevřených dveří podobného rozsahu tu dlouho nebyl. Po deseti letech jsme otevřeli všechny prostory návštěvníkům," poznamenal Ladislav Kopal, jednatel společnosti Likrem.
Hodinová prohlídka nenechala asi nikoho klidným. Nahlédnou do chladící místnosti se zhruba dvaceti rakvemi nebo do pece pro spalování zesnulých je přeci jen nevšední zážitek pro většinu návštěvníků.
„Nepočítali jsme s tak velkým zájmem o prohlídku našeho krematoria. Jen během prvních dvou prohlídek si krematorium prošlo asi 200 lidí. Dokonce přijel i odněkud autobus s patnácti návštěvníky. Ti se dopředu ohlásili mailem," doplnil Ladislav Kopal a pokračuje: „Další den otevřených dveří plánujeme určitě v roce 2018, kdy to bude 100 let od otevření krematoria. Možná ho dokonce i kompletně vymalujeme," dodal s úsměvem.
Od roku 1918, kdy liberecké krematorium zahájilo svůj provoz, se toho už hodně změnilo. Veškeré ovládaní pecí je plně automatické a při smutečním obřadu si můžete zaplatit doslova cokoliv. Do tří dní můžete mít třeba ze zámoří dovezenou honosnou rakev za 60 tisíc korun nebo koňské spřežení.
Liberecké krematorium navíc nabízí i ekonomické obřady. Ty probíhají v malé síni s omezeným výběrem hudby a rakví. Cena takového obřadu je pak nižší, než ve velké síni. „Ne každý si v dnešní době může dovolit klasický obřad. Chceme vyjít vstříc všem," vysvětlil záměr Ladislav Kopal. I on si uvědomuje, že v dnešní době není poslední rozloučení s nejbližšími zrovna levnou záležitostí. Ne každý má navíc zájem o obřad, kdy se jeho cena vejde do dvou desítek tisíc korun.