„Zaměřené jsou třeba na určitou knihu, kterou naši zaměstnanci s dětmi zábavnou formou rozeberou. Je to vždy nějaký příběh, který si dítě odsud odnáší," uvedla Konvalinková.

Loni si knihu do knihovny ve stotisícovém městě přišlo vypůjčit přes 4 600 dětí, to je o pět procent více než o rok dříve.

Naopak celkový počet aktivních čtenářů loni poklesl skoro o 12 procent na necelých 22 000. „Obdobné poklesy jsme ale mívali i dříve. Je to jak na houpačce," uvedla Konvalinková. Čtenáři knihovně ubývají od roku 2012, kdy jich měla 26 398.

Úbytek čtenářů se na celkové návštěvnosti krajské knihovny zatím příliš neprojevil. Loni ji navštívilo přes 368 000 lidí, což je obdobný počet jako v roce 2014.

Podle ředitelky to zřejmě souvisí s trendem, kdy se knihovny mění z půjčoven knih v moderní vzdělávací a kulturní centrum.

Knihovna se snaží lákat nejen na doprovodné programy, ale i na lepší služby. I proto připravuje projekt za 26 milionů korun. Pokud získá evropskou dotaci, příští rok by v knihovně mohla vzniknout moderně vybavená studovna nebo samoobslužné výpůjční pulty. Knihy by si tak mohli čtenáři půjčovat i mimo pracovní dobu.

Služby se snaží vylepšovat a nabídku rozšiřovat i další knihovny v kraji. Třeba městská v Turnově otevře od pondělí v prvním patře budovy bývalého Drahstavu u vlakového a autobusového nádraží pobočku, jež dosud byla ve škole v Alešově ulici. „Do školy se od září vrátí jen knihovna pro děti," řekl ředitel knihovny Jaroslav Kříž.