Na výstavě prezentuje svou tvorbu více než třicet fotografů, amatérských i profesionálních, ze všech čtyř fotoklubů v Liberci: Fotoklubu Obscura, Fomaklubu, Fotoklubu 7.65 a sdružení fotografů Fotošálek. Je to poprvé, co se místní fotografové rozhodli představit svou tvorbu veřejnosti společně.

VÝSTAVA 4V1 začala minulý týden a prezentují se na ni čtyři liberecké fotokluby.NAPOPRVÉ NEBYL ZÁJEM

„Poprvé jsem přišel s nápadem na podobnou výstavu už v roce 2012, ale to se nezadařilo,“ vysvětlil iniciátor projektu, fotograf a člen sdružení Fotošálek Ibrahim al Sulajman. Tentokrát to bylo ale jinak, zájem projevily jak všechny fotokluby, tak i krajská vědecká knihovna, která ochotně poskytla prostory. Organizátoři výstavy tak doufají, že se ze společné výstavy stane tradiční záležitost.

ATELIÉR I STREET

Díky množství fotografů, kteří se do projektu zapojili, je výstava žánrově i stylově pestrá. K vidění jsou ateliérové fotografie, street art, krajiny, abstrakce nebo reportážní sportovní snímky. Někteří autoři sáhli hlouběji do historie, jiní přispěli novějšími pracemi. Spojovacím prvkem je pouze členství v klubu. Mezi vystavovanými se objevuje i řada známých jmen, jako je například fotograf Šimon Pikous nebo Petr Šimr.

VÝSTAVA 4V1 začala minulý týden a prezentují se na ni čtyři liberecké fotokluby.NEMĚLI PROSTORY

Fotokluby a fotografická tvorba mají v Liberci velkou tradici, která se pojí mimo jiné i s existencí Malé výstavní síně v Jablonecké ulici. Po jejím zániku i zrušení městské Galerie u rytíře však neměli zdejší fotografové kde vystavovat. „V jiných městech měly fotokluby úplně jiné možnosti,“ vyjádřil se Ibrahim al Sulajman. Hodně si proto slibuje od založení nové městské galerie, která se má otevřít ještě letos.

Výstava libereckých fotoklubů potrvá v Krajské vědecké knihovně do 29. března.

FOTOKLUBY

OBSCURA

Fotoklub OBSCURA svojí činností navazuje na dřívější Fotoklub Dopravního podniku v Liberci založený v roce 1977. Jeho obsazení se takřka zcela vyměnilo. Fotoklub má dnes deset členů. Základní filosofií fotoklubu je způsob práce s fotografickým obrazem, motivem, formou, obsahem a jeho posláním, koncepční práce s tématem. Někteří jeho členové absolvovali studium na fotografických školách. Ale mají svá povolání a na profesionální dráhu se vydávat nechtějí.

FOMAKLUB

Fomaklub Liberec je nejstarším sdružením fotografů-amatérů v Liberci. Byl založen v roce 1948 při Závodním klubu Železničář. V době svých začátků měl asi 15 členů. Fomaklub byl zakladatelem velmi populární krajinářské soutěže.
K významným datům naší historie patří 17. leden 1975, kdy pan fotograf Josef Sudek otevřel v Liberci Malou výstavní síň, vybudovanou převážně členy Fomaklubu a velmi úspěšně provozovanou dalších 33 let. Dnes má klub 12 členů.

7.65

Klub lidí, kteří nechtějí dělat tuctové fotografie. Vznikl v lednu 2005 jako volné a nezávislé sdružení fotografů. Spojil lidi různého věku, amatéry i profesionály. Klub 7.65 podporuje osobitý přístup každého člena. Členská základna je složena převážně z amatérů, hobbystů a nemá ustálený počet členů. Primární pro účast na této platformě je snaha uchopit fotografické médium
a osobním přístupem se snažit odzrcadlit svůj názor na věci kolem nás, na svět, i svůj životní postoj.

FOTOŠÁLEK

Název sdružení Fotošálek vznikl podle bývalé čajovny 82 vůní, kde se zakladatelé scházeli. Současné členy spojuje víra, že fotografie je dostatečně široké médium, aby si každý, ať už autor nebo divák, mohl najít, co mu vyhovuje. Pochopitelně se členové sdružení liší v názoru na fotografii, její obsah, formu, na dodržování nebo překračování vžitých pravidel. V současné době sdružení tvoří šest členů nejrůznějšího věku. Nemají rádi fotografické soutěže, ale rádi vystavují.