Podle ředitelky Základní školy v ulici 5. května Ivety Rejnartové je distanční výuka s malými dětmi náročná nejen pro učitele, ale zejména pro děti i jejich rodiče. „Sotva se prvňáčci ve škole rozkoukali, začali rozumět školnímu režimu a způsobu práce, přišla zpráva o uzavření škol. Dostali se do izolace a museli se popasovat se samostatnou prací. Bez pomoci rodičů by to nešlo. On-line hodiny jsou pro takto malé děti velmi zatěžující,“ doplnila.

Na návrat školáků k prezenční výuce jsou připraveni, pedagogové mají k dispozici respirátory FFP2. V provozu bude jak školní družina, tak i jídelna. „Začneme vydávat i obědy žákům z vyšších ročníků, kteří zatím zůstávají na distanční výuce. Pro tyto žáky nám bude naše vývařovna firmy Gastron obědy balit do hygienických jednorázových nádob, ve kterých si doma jídlo jednoduše ohřejí,“ podotkla Rejnartová.

S návratem žáků prvních a druhých tříd počítali i ve vratislavické základní škole. „Opatření budou trochu problém, ale zajistíme je. Stejně jako chod jídelny,“ dodal ředitel školy Libor Rygál.

„Věřím, že budeme schopni vše zvládnout a už se na to, až prvňáčci i druháci usednou do lavic, těšíme,“ řekl ředitel ZŠ Liberec, Broumovská Martin Mikuš s tím, že jídelna bude v provozu a pro žáky na distanční výuce bude fungovat výdejní okénko.

Povinné roušky

Radost z nástupu alespoň prvních dvou ročníků mají na školách napříč Libereckým krajem. „Jsme rádi, že aspoň někteří žáci do školy nastoupili,“ shrnul ředitel liberecké ZŠ Dobiášova Ivo Svatoš.

Žáci to ale nebudou mít jednoduché. Roušky jsou povinné po celou dobu výuky, ve třídách i společných prostorách. Výuka se obnovila i ve speciálních školách, a to pro všechny ročníky. V základních a středních školách mohou probíhat i prezenční individuální konzultace.

Ve třídách se musí intenzivně větrat, a to i během výuky, aby docházelo k obměně vzduchu a omezení šíření nákazy. V provozu jsou i školní jídelny a družiny.