„Považujeme za nutnost vystoupit a informovat veřejnost o praktikách, ke kterým dlouhodobě dochází v hnutí ANO v Libereckém kraji. Veřejně známá dopravní společnost zde stále zůstává aktivní v podobě některých našich zastupitelů, kteří s jejím vedením byli v kontaktu. Zastupitelský klub hnutí ANO a městská organizace dlouhodobě nečinně přihlížejí evidentnímu důkazu o ovlivňování jednoho ze svých členů,“ stojí v prohlášení.

Ačkoli odcházející členové ve svém prohlášení nikoho konkrétně nejmenují, z kontextu je jasné, že jim vadí zejména osoba libereckého zastupitele Jaroslava Šrajera. Zmiňovanou dopravní společností je pak dopravce BusLine.

Kromě toho v prohlášení zmínili i turnovského zastupitele a bývalého ředitele BusLinu Tomáše Roubíčka. „Ačkoli se distancoval od firmy a do hnutí ANO přichází jako nezávislý expert na dopravu, je dohledatelné jeho spojení se zmiňovaným problémovým podnikatelem (podnikatel Jiří Vařil spojený s BusLinem – pozn. red.) a jeho ženou,“ dodali zastupitelé.

Jak Šrajer, tak Roubíček byli podle červnového zjištění deníku MF DNES v roce 2015 účastníky zájezdu na fotbalové utkání v Kodani. Ten měl organizovat právě Vařil, který na něj pozval celou řadu politiků a úředníků.

„V okamžiku, kdy se dopustíte klientelistického chování, nelze předpokládat, že v okamžiku, kdy budete o těch věcech rozhodovat, budete nestranní. Je velmi obtížné s takovými lidmi sedět na jakémkoli jednání, když ani nebyli schopni to přiznat,“ uvedl Gamba.

Odchod z hnutí je ovšem vyústěním dlouhodobých problémů ve straně. Odcházející zmínili také některé dílčí věci, které se mají týkat porušení stanov. „Od nás odešlo několik dopisů jak na vedení hnutí, tak například na revizní a kontrolní komisi. Ty se týkaly pofidérních hlasování. Na žádný z dopisů nikdy nebylo žádným způsobem odpovězeno, tudíž předpokládáme, že hnutí ANO regionální politika a její účastníci nezajímají,“ doplnil místopředseda liberecké oblastní buňky ANO Ondřej Hink.

Své funkce ve výborech a dozorčích radách nyní dají všichni čtyři „odpadlíci“ k dispozici. „Předpokládám, že členy zastupitelstev oba dva zůstaneme,“ dodal Gamba. Rozložení sil v Liberci ani v Libereckém kraji ale odchod zastupitelů pravděpodobně neovlivní. V obou zastupitelstvech je sice hnutí ANO v koalici, obě dvě koalice ale mají pohodlnou většinu.

„Setrvání v zastupitelském klubu budu podmiňovat tím, aby pan Šrajer rezignoval na všechny pozice v klubu i zastupitelstvu. To byla moje podmínka už v minulosti a já na ní trvám,“ uvedl Petr Zdráhala.

Odcházející členové svolali tiskovou konferenci narychlo. Co bude jejím obsahem, jiní představitelé hnutí netušili. Někteří na konferenci ve čtvrtek ráno dorazili, ze sálu byli ale vykázáni. V reakci na zveřejněné informace pak hnutí ANO svolalo na čtvrteční večer mimořádné jednání.

„Ty důvody odchodu jsou samozřejmě naprosto nesmyslné a budeme proto zvažovat právní kroky. S panem Gambou mělo vedení krajské organizace dlouhodobé neshody, které se stále prohlubovaly, a toto je jejich výsledkem. Mrzí nás, že se on a kolegové, kteří vytvořili v podstatě jeho křídlo, uchýlili k tak lacinému útoku, jehož jediným cílem je poškodit hnutí ANO v Libereckém kraji,“ zareagoval náměstek libereckého primátora Jiří Němeček.

Deník chtěl poskytnout prostor pro vyjádření i zmiňovanému libereckému zastupiteli Jaroslavu Šrajerovi. Ten ovšem během dne opakovaně nezvedal telefon.

PŘEHLEDNĚ: Kdo opouští hnutí ANO?

Robert Gamba

zastupitel Libereckého kraje, předseda školského výboru LK, člen školského výboru SML

Petr Zdráhala

zastupitel Liberce, člen sociálního výboru LK, člen sportovního výboru SML

Ondřej Hink

místopředseda oblastní organizace ANO, místopředseda kulturního výboru LK, člen kulturního výboru SML

Pavel Bednář

člen finančního výboru LK i SML 

Pozn.: LK – Liberecký kraj, SML – Statutární město Liberec