Hodně lidí si Roberta Gambu pamatuje ještě v dresu ODS, kdy násilně a přes protesty studentů, pedagogů i rodičů sloučil Hotelovou školu v Turnově s odborným učilištěm, což odstartovalo vleklé problémy a významně snížilo renomé školy.

Nedávno se Robert Gamba stal předsedou oblastní pobočky hnutí ANO v Liberci. Podle mnohých politiků jde o jasný signál, že by Gamba chtěl být i jedničkou na kandidátce do komunálních voleb, z nichž na podzim vzejde nový liberecký primátor.

NEMOHU TO POTVRDIT ANI VYVRÁTIT

„Informaci nemohu zatím potvrdit, ani vyvrátit, protože kandidátky bude schvalovat až krajský sněm 26. dubna,“ uvedla Martina Teplá z oblastní pobočky v Liberci. Sám Gamba, který poté, co byl před sedmi lety odvolán z funkce Centra vzdělanosti Libereckého kraje a nyní působí ve firmě IT pro školy, to ale popírá.

„Předseda místní organizace nemůže být zároveň primátorem, to se vylučuje. Jestli budu na kandidátce vpředu nebo vzadu, na to nemám zásadní vliv. Jako zásadní úkol mám připravit místní organizaci na volby tak dobře, aby z ní vzešel dobrý kandidát, který se pravděpodobně stane primátorem,“ uvedl Gamba na dotaz Deníku.

Teplárna v Liberci.
Město bude ručit teplárně svým akciovým podílem

O Gambovi jako případném kandidátovi na primátora se začalo spekulovat poté, co před dvěma měsíci poněkud překvapivě vystřídal v čele pobočky dosavadního předsedu Víta Kvapila. Podle Teplé to bylo na přání ostatních členů organizace.

„Podle mě to není v hnutí ANO nic neobvyklého. To, že se vedou dohody za zády aktérů, je tam celkem běžné,“ uvedl ke spekulacím primátor Tibor Batthyány, který byl nejprve s velkou pompou a jako nováček v politice instalován do čela liberecké kandidátky, aby byl z hnutí vyloučen „za neposlušnost“ a následně byla zrušena i celá liberecká pobočka.

Podle primátora byl Robert Gamba jedním z těch, kteří rozpad liberecké organizace iniciovali. „Hnutí ANO hledá lidi, kteří jsou bezvýhradně loajální,“ shrnul Batthyány.

Příští primátor, který vzejde z komunálních voleb, bude stěžejní pro vedení kraje. Město totiž s krajem spolupracuje na několika projektech.

„Pokud by se pan Gamba stal primátorem, budu to respektovat. Znám ho jako předsedu školského výboru v krajském zastupitelstvu. Za jeho výhodu bych považoval, že je to člověk, který má s komunální politikou zkušenosti, byť jako úředník. To je pro spolupráci důležité,“ uvedl ke spekulacím o jménu případného kandidáta hnutí ANO na libereckého primátora hejtman Martin Půta (SLK).

Ilustrační foto.
Horskou službu Krkonoše povede Pavel Jirsa