Pohlaví nového přírůstku zatím není známé. Mládě totiž tráví veškerý čas se svou matkou ve vnitřní ubikaci, spatřit jej proto lze pouze na záběrech kamer. I z tohoto důvodu je těžké zatím určit, zda jde o samičku či samečka.

„Naše radost je ale o to větší, že v předchozích dvou letech sice Dara také úspěšně porodila, ale o svá mláďata se vůbec nestarala. Letos ale bez problémů kojí a vše zatím vypadá velmi dobře,“ řekl Ivan Langr.

Pokud se bude mládě zdárně vyvíjet, bude později zřejmě putovat do volné přírody, buď do některé oblasti v tuzemsku nebo za hranicemi. Rys obýval koncem 19. století téměř celou Evropu, centrální a severní Asii a oblasti Středního východu. Protože lovil srnčí zvěř, byl jako škůdce téměř vyhuben. Ke snížení jeho stavu přispělo i masivní odlesňování krajiny.

Dnes se díky reintrodukčním programům vrací do původních výskytišť. Do volné přírody rysa vypouštějí spolu se zoology především ochránci přírody. Značný počet z vypuštěných mláďat končí žalostně – kulkou pytláka, který neodolá pokušení získat skalp atraktivní šelmy. Ochránci podezírají z lovení rysů i myslivce, kteří šelmu chápou jako škodnou, protože jim snižuje stavy srnčí zvěře. Rysů žije v tuzemsku necelá stovka.