Projekt připravuje zoo už šest let, teprve loni se však podařilo uspět s žádostí o dotaci z Operačního programu Životní prostředí. Bez ní by si zahrada nemohla nákladný projekt dovolit, řekl její ředitel David Nejedlo.

Projekt počítá s vybudováním nové provozní budovy, voliér, výběhů a nového oplocení, ale i s dobudováním inženýrských sítí a napojením areálu na kanalizaci v nedaleké průmyslové a obchodní zóně Sever. Projektanti původně náklady odhadovali na více než 20 milionů korun, ve veřejné soutěži se ale cena stavby snížila na něco málo přes 14 milionů korun. O zakázku se ucházelo 11 firem, zvítězil pražský Metrostav s nejnižší nabídkovou cenou.

„Doufáme, že nám ministerstvo projekt podepíše, a stavět by se pak mohlo začít ještě letos, příští rok by měl být areál dokončen,“ řekl Nejedlo.

Záchranná stanice liberecké zoo je mimo její hlavní areál. Archa vznikla z původního městského útulku pro zvířata nedaleko libereckého letiště, který zoo převzala v roce 2006. Útulek se původně staral hlavně o zaběhlé psy a kočky, postupně ale přibyly voliéry a výběhy a zázemí se přizpůsobilo péči o handicapované živočichy z volné přírody. Kapacita zařízení ale nestačí. „Zvířata, která už se nemohou vrátit do volné přírody, musíme předávat do jiných zařízení, abychom měli prostor pro nová,“ řekl Nejedlo.

Liberecká Archa je od roku 2009 členem Národní sítě záchranných stanic ČR. Centrem projde ročně na 2000 zvířat, zhruba polovinu tvoří psi a kočky, tu druhou zvířata většinou odchycená ve volné přírodě. Nejpočetnější skupinou, o které se tamní záchranáři starali, byli netopýři, častými klienty stanice jsou také ježci nebo srny, z ptáků jsou to holubi, rorýsi a poštolky.

„Přes 60 procent zvířat se daří vracet zpět do volné přírody,“ dodal ředitel zoo.