O zrušení členství bylo rozhodnuto v sobotu 22. listopadu na schůzi, kde pro zrušení členství výše zmíněných osob měla zvednout ruku většina přítomných. Alespoň o tom informuje odstupující předseda MO SOS Liberec Vítězslav Kvapil v tiskovém prohlášení.

„Tito čtyři členové strany dlouhou dobu nepřijímali kompromisy a komplikovali tak shodu ve straně. Domnívám se, že proto, abychom v politice dosáhli nějakého úspěchu, musíme táhnout za jeden provaz, což vyžaduje potlačení osobních názorů a ambicí a přijetí kompromisu,“ vysvětlil poněkud obecně vyloučení Josef Winter z SOS.

Neshody ve straně podle něj trvají již od komunálních voleb, které se konaly v roce 2006. „Do městských i krajských voleb jsme šli na základě dohod o spolupráci s dalšími partnery na celé volební období. Tyhle závazky, které jsme přijali, připadaly těmto čtyřem lidem už dlouhou dobu jako příliš svazující. Nechtěli se jim podřídit,“ dodal pro Deník Winter.

Jiří Šolc, jeden z vyloučených členů SOS, však uvádí úplně jiné skutečnosti, které měly být hlavním důvodem odvolání jeho samotného i další tří lidí. „Je to výsledek vnitrostranické výměny názorů k vyjednávání po krajských volbách. Jako zakládající členové SOS jsme vyjádřili svůj nesouhlas ke spolupráci s KSČM, avšak noví členové strany to chtěli jinak,“ jasně poukazuje na zásadní bod rozepře Jiří Šolc.

Rovněž poznamenal, že rozhodně nejde o nějaký spor, který by měl mít co do činění již s komunálními volbami v roce 2006. Naopak upozornil na skutečnost, že celý spor bude mít ještě další pokračování, protože ze strany vystupují i další lidé, kteří nesouhlasí s jakoukoliv formou spolupráce s komunisty.

„Proti zrušení členství se budeme bránit, ale ještě uvidíme, jakým způsobem. Všechno záleží na dalším vývoji situace,“ konstatoval Jiří Šolc. Současně Šolc vzkazuje především voličům, že vyloučení ze strany rozhodně nijak neovlivní práci jeho ani jeho kolegů v zastupitelstvu (pozn. red. tři z odvolaných jsou členy libereckého zastupitelstva).

To, že nastalá situace ve Straně pro otevřenou společnost bude mít další pokračování, dokazuje i vyjádření Lukáše Pletichy, z krajského vedení SOS. „Kvůli události, která se odehrála v místní organizaci v Liberci, zasedne v pondělí Krajský výkonný výbor Strany pro otevřenou společnost. Zde budeme chtít nastalou situaci řešit,“ konstatoval Lukáš Pleticha.

(bln,av)