Líc medaile prezentuje reliéf staré radnice, rubová strana potom motiv legendární vitráže, která znázorňuje město Liberec jako ženu. Autorem původního návrhu je významný český medailér Petr Horák. O ražbu se postarala Bižuterie Česká Mincovna.

„Jedná se o atraktivní artefakt, který bude město Liberec několik let používat při mimořádných příležitostech. Třeba jako památeční a reprezentativní prezent pro významné zahraniční i domácí návštěvy. Nebo jako dar pro velvyslance či zástupci partnerských měst, kteří město navštíví. Stejně tak je chceme používat například při poděkování významným osobnostem, které se zaslouží o mimořádný čin nebo událost ve prospěch Liberce a jeho občanů,“ řekl primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Město Liberec si limitovanou sérií 130 kusů pamětních medailí z ryzího stříbra připomíná 130. výročí od otevření historické budovy radnice.Přesně 42 gramů vážící stříbrná medaile o průměru 50 milimetrů je uzavřena v ochranném otevíracím pouzdru a uložena v reprezentativním blistru.Zdroj: Magistrát města Liberec

Vitráž s motivem Liberce jako ženy ve své době věnoval jako vzácný dar městu místní továrník Ludwig rytíř von Liebieg. Jedná se o jednu z nejkrásnějších personifikací Liberce – ženu v červené říze držící městský znak na štítu.

Přesně 42 gramů vážící stříbrná medaile o průměru 50 milimetrů je uzavřena v ochranném otevíracím pouzdru a uložena v reprezentativním blistru, z něhož je možné ji vyjmout a poté znovu vrátit zpět. Grafika a celkový vizuální styl pouzdra odkazuje na vydání právě u příležitosti 130. výročí od otevření budovy historické radnice.

Stavba parkovacího domu v centru Liberce finišuje.
Parkovací dům Liberci přivítá řidiče od nového roku. Veřejnosti nabídne sto míst

Ačkoliv vydaná edice 130 kusů má sloužit na několik dalších let především k slavnostním a mimořádným událostem, kancelář primátora nabídne atraktivní medaili i sběratelům a široké veřejnosti.

„Věříme, že po této pamětní medaili rádi sáhnou i sběratelé nebo lidé, kteří mají silný vztah k historii Liberce. Stříbro je navíc stále žádaným cenným kovem a jeho hodnota se časem může i zvyšovat. Proto medaile v omezeném počtu nabídneme k prodeji v Městském informačním centru Liberec. Zájemci si ji tam můžou koupit za cenu 2 325 korun, což je částka, za kterou ji město pořídilo,“ dodal primátor Zámečník.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Co s textilním odpadem? V Liberci z něj vznikají ramínka, najde i další využití

Zdroj: Jiří Louda