Na úrocích by díky tomu měl ušetřit 150 milionů korun. ČTK to řekl ekonomický náměstek primátora Jiří Šolc (Liberec občanům). „Zároveň to městu přinese uvolnění zástav na majetku, který chceme revitalizovat z evropských peněz," uvedl Šolc.

Zastupitelé na svém posledním jednání před volbami se způsobem refinancování dluhopisu souhlasili. K dokončení transakce budou muset zastupitelé ještě schválit znění smluv s bankou.

Liberec už částečně směnečný program České spořitelny využívá. Letos v květnu do něj převedl dluhopisy za 700 milionů korun, od 16. ledna příštího roku by v něm měl mít cenné papíry za 1,68 miliardy korun.

Magistrát vydal emisi 200 dluhopisů v hodnotě dvou miliard korun s patnáctiletou splatností ve spolupráci s Českou spořitelnou v roce 2010. Pokud by nic neudělal, zaplatil by do roku 2025 na úrocích 1,3 miliardy korun. Město dostalo dvě srovnatelné nabídky, z praktického hlediska je pro něj jednodušší zůstat u České spořitelny.

Podle nových podmínek by na úrocích měla radnice zaplatit asi 1,15 miliardy korun. Cenné papíry budou mít nadále pohyblivé úročení odvozené od šestiměsíční mezibankovní sazby PRIBOR a zvýšené o dojednanou sazbu. Ta by se měla snížit ze 3,3 procenta na dvě až 2,5 procenta.

Nadále bude také Liberec ročně do takzvaného amortizačního fondu odvádět 70 milionů korun.

V roce 2025 by v něm měla být miliarda korun, zatím je tam naspořeno 245 milionů korun. Z fondu bude město schopno splatit jen polovinu dluhu, na který si radnice vzala v roce 2010 dluhopisy. Druhou polovinu bude muset znovu refinancovat.