Jde o akci, kterou jako pilotní projekt uspořádá liberecká nemocnice 6. října nejen pro budoucí maminky, ale i pro ženy, které o mateřství teprve uvažují. V odpoledním bloku se všichni, kteří se chtějí o radostech i strastech mateřství dozvědět co nejvíce, setkají s odborníky na danou problematiku.

Představí nejenom fungování oddělení

„Chceme všechny, kdo narození potomka plánují, seznámit nejen s organizací a možnostmi, které je naše pracoviště schopno nabídnout, ale i s tématy, která mají významný vliv nejen na vznik a vývoj těhotenství samého, ale zasahují i do širšího fungování rodiny, pro kterou se narození dítěte stává novou neznámou," vysvětlila vrchní sestra Gynekologicko-porodnického oddělení Krajské nemocnice Liberec Zuzana Paukertová. Rodiče, kteří přijmou pozvání, se tak mohou dozvědět nejen jak je organizována předporodní příprava v liberecké porodnici, co může v těhotenství ukázat ultrazvuk, jaká životospráva je před a v průběhu těhotenství vhodná a jak důležitý vliv má na vývoj plodu. „Neméně zajímavými se stanou jistě i rady odborníků jak během těhotenství přispět ke vzájemnému intimnímu souladu páru či jaké možnosti lze využít v oblasti sociálního zabezpečení matek," doplnila vrchní sestra Zuzana Paukertová.

Maminky se proto setkají v jednotlivých přednáškových blocích kromě samotných zdravotníků například se sexuologem či odborníky na sociální problematiku. „Když jsem připravovala svou diplomovou práci, zjistila jsem, že v mnohých z těchto témat maminky stále tápou, nebo si vyhledávají informace prostřednictvím internetu, kde je ale přemíra informací pro laika často nepřehledná, či zavádějící," upozornila.

„Domníváme se totiž, že jedině vzájemnou, těsnou interakcí s budoucími rodiči lze předejít různým nedorozuměním a zbytečným zklamáním z nesplněných očekávání," přiblížila vrchní sestra důvody ke vzniku ojedinělé akce.

Ta zároveň připomene, že právě před sto lety, v roce 1912 bylo v liberecké nemocnici vyčleněno 11 lůžek pro maminky po porodu a začala tedy fakticky existovat liberecká porodnice.

„Věříme, že společné setkání libereckých porodníků s budoucímu rodiči se v naší nemocnici stane příjemnou tradicí," doufá zakladatelka Feminafestu Zuzana Paukertová.

O jednotlivých bodech programu vás budeme pravidelně každou sobotu až do 6. října informovat.

V příštím vydání 14. září si můžete přečíst rozhovor se staniční sestrou novorozeneckého oddělení Andreou Lorenz.